داکتر “تیتسو ناکامورا” مسوول یک نهاد امداد رسان جاپانی در یک حمله مسلحانه در شهر جلال آباد جان باخت. افراد مسلح ناشناس صبح امروز بر موتر حامل کارمندان این نهاد در شهر جلال آباد حمله کردند. در این رویداد نخست پنج تن از همراهان داکتر تیتسو ناکامورا جان باختند و داکتر ناکامورا زخم برداشت. اما […]

داکتر “تیتسو ناکامورا” مسوول یک نهاد امداد رسان جاپانی در یک حمله مسلحانه در شهر جلال آباد جان باخت. افراد مسلح ناشناس صبح امروز بر موتر حامل کارمندان این نهاد در شهر جلال آباد حمله کردند. در این رویداد نخست پنج تن از همراهان داکتر تیتسو ناکامورا جان باختند و داکتر ناکامورا زخم برداشت. اما او نیز پس از منتقل شدن به شفاخانه جان باخت. داکتر تیتسو ناکامورا از سال ‌ها به این سو در بخش ‌های زراعت و آبیاری در ننگرهار خدمت کرده بود. او بابعیت افغانستان را نیز به دست آورده بود.

شش تن مشمول یک افغان چاپانی ‌الاصل در گلوله‌ باری افراد مسلح ناشناس در شهر جلال ‌آباد جان باختند. عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفته است که هدف گلوله‌ باری افراد مسلح بر موتر حامل کارمندان این موسسه، داکتر تتسو ناکامورا، شهروند جاپان و رییس نهاد امداد رسان جاپانی بوده است. این رویداد حوالی ساعت هشت صبح روز چهارشنبه به وقوع پیوسته است. مسوولان محلی می گویند که مهاجمان از محل فرار کرده اند.

مقام‌های محلی ننگرهار گفته اند دقایق نخست این رویداد، داکتر ناکامورا به گونه شدید زخمی شده بود و هنگامی که می ‌خواستند وی را از طریق چرخبال به شفاخانه بگرام منتقل کنند، در مسیر راه جان داده است.

داکتر تتسو ناکامورا از حدود هژده سال به این سو، در ولسوالی ‌های شیوه، کامه و برخی از ولسوالی‌ های دیگر ننگرهار در بخش مدیرت آب کار می‌ کرد و در این ولسوالی‌ها با ساختن سربند، زمینه آبیاری هزاران جریب زمین زراعتی را فراهم کرده است.

حکومت به تتسو ناکامارو، از بهر فعالیت‌ هایش به گونه افتخاری تابعیت افغانستان را داده بود.

صلاح الدین ربانی رییس جمعیت اسلامی افغانستان در واکنش به جان باختن داکتر تیتسو ناکامورا و همکارانش ابراز تأسف کرده است. آقای ربانی در پیامی گفته است که داکتر ناکامورا، یک عمر در افغانستان خدمات صادقانه کرد و به همین دلیل شهروندی افغانستان را دریافت کرد. آقای ربانی یاد آور شده که داکتر تیتسو ناکامورا الگوی خدمات بشردوستانه در کشور بوده است.

بااین حال، عبدالله عبدالله رییس اجرایی، جان باختن داکتر “تیتسو ناکامورا” را یک رویداد غم ‌انگیز برای افغانستان خوانده است. آقای عبدالله گفته است که این حمله نشان می دهد تروریستان از انجام هیچ عملی برای آسیب رساندن به افغانستان دریغ نمی کنند.

از سویی شینزو آبه نخست وزیر جاپان گفته است که از شنیدن مرگ داکتر تیتسو ناکامورا تکان خورده است.