تأکید ترامپ بر حفظ حضور نظامی محدود آمریکا در افغانستان

دونالدترامپ، رییس جمهور آمریکا می گوید که کشورش حضور خود را در افغانستان حفظ می کند. آقای ترامپ در گفتگو با خبرنگاران، یک بار دیگر حضور هژده ساله نظامیان کشورش را در جنگ افغانستان خنده آور خوانده و گفته که تلاش می کند شماری از نظامیان آمریکایی را از افغانستان بیرون بکشد و اما تعدادی دیگر از نظامیان آمریکایی در افغانستان حضور داشته باشند.

دونالدترامپ، رییس جمهور آمریکا پیش از این نیز بر حضور استخباراتی آمریکا در افغانستان تاکید کرده بود. آقای ترامپ، در گفتگو با خبرنگاران در واشنگتن افغانستان را یک ساحه خطرناک خوانده و گفته که باید همیشه وقایع آن کشور را “زیر نظر” داشته باشد و اکنون می خواهد روی گزینه های مختلف غور کند.

دونالد ترامپ در حالی بر حضور بخشی از نیروهای آمریکایی در افغانستان تأکید کرده که پس از هشت دور مذاکرات نمایندگان آمریکایی با گروه طالبان، این گروه همواره بر خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان تاکید کرده است.

آقای ترامپ گفته است: “ما مذاکرات را انجام می دهیم و گفتگوهای خوبی انجام می شود و خواهیم دید چه اتفاق می افتد.”

رییس جمهور آمریکا یک بار دیگر تأکید کرده که می تواند جنگ را در افغانستان در ظرف یک هفته به پایان برساند، اما در این صورت یک میلیون شهروند افغانستان جان خواهند باخت.

قرار است نهمین دور مذاکرات صلح آمریکا با گروه طالبان به زودی در قطر آغاز شود. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای روند صلح افغانستان نخست به قطر و بعد به کابل خواهد رفت. وزارت خارجه آمریکا هدف از سفر آقای خلیلزاد را “تشویق کامل” برای مذاکرات بین الافغانی عنوان کرده است؛ اما آقای ترمپ گفته که باور ندارد گروه طالبان با حکومت افغانستان مذاکره کند.

پیش از این مایک پمپیو وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با تلویزیون “سی ان بی سی” گفته که گفتگو‌ها در مورد صلح افغانستان به خوبی به پیش می‌ رود. آقای پمپیو گفته اگر آمریکا بتواند، خشونت را در افغانستان کاهش دهد فضایی ایجاد خواهد شد که زمینه خروج نیروهای آمریکایی و ناتو فراهم شود.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top