آمریکا ۱۲۵ میلیون دالر کمک بشردوستانه برای افغانستان اختصاص داده است. سفارت آمریکا در کابل اعلام کرده که این پول برای بی جا شدگان داخلی، بازگشت کنندگان و آسیب دیدگان ناشی از سیلاب های در نظر گرفته شده است. آمریکا یک صد و بیست و پنج میلیون دالر را برای تامین نیازهای شهروندان آسیب ‌پذیر […]

آمریکا ۱۲۵ میلیون دالر کمک بشردوستانه برای افغانستان اختصاص داده است. سفارت آمریکا در کابل اعلام کرده که این پول برای بی جا شدگان داخلی، بازگشت کنندگان و آسیب دیدگان ناشی از سیلاب های در نظر گرفته شده است.

آمریکا یک صد و بیست و پنج میلیون دالر را برای تامین نیازهای شهروندان آسیب ‌پذیر در داخل افغانستان به شمول بیجاشدگان داخلی، سیلاب‌ زدگان و عودت ‌کنندگان کمک کرده است. شمار بیجاشدگان داخلی در سال ‌های اخیر به سبب شدت گرفتن ناامنی و جنگ، افزایش یافته است. وزارت مهاجرین و عودت ‌کنندگان اعلام کرده بود که بیش از چهار هزار تن در کشور آواره شدند. اما بر اساس آمار تازه این وزارت، اکنون رقم مجموعی بیجاشدگان داخلی در کشور به حدود چهار میلیون تن می ‌رسد. برعلاوه بیجاشدگان، حدود سه صدهزار برگشت‌ کننده و مهاجری که اخراج شده اند، نیز سبب بلندرفتن آمار نیازمندان در کشور شده است.

سفارت آمریکا در کابل با نشر خبرنامه ای گفته است که با این کمک، میزان کمک‌ های بشری این کشور به افغانستان، در سال روان میلادی نزدیک به یک صد و نود میلیون دالر رسیده است.

قرار است که کمک مالی آمریکا در بخش ‌های تهیه غذای اضطراری، رفع سو تغذیه، آب آشامیدنی صحی، صحت، آمادگی در برابر بحران و کاهش خطر، سرپناه، محافظت، هماهنگی و تدارکات بشردوستانه و امدادهای غیرخوراکی هزینه شود.

همچنان این پول، هزینه‌ های برگشت ‌کنندگان، آموزش، معیشت و سایر تلاش‌ ها را برای ترویج ادغام طولانی مدت پناهندگان در حال بازگشت، در بر می‌ گیرد. آمریکا از دیگر کشورها نیز خواسته تا کمک‌ های شان را به درخواست بشردوستانه سازمان ملل متحد برای افغانستان افزایش دهند.

این در حالیست که دفتر امور هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد هفته قبل اعلام کرد که تا پایان امسال رقم نیازمندان کمک ‌های بشری در افغانستان، به حدود یک میلیون تن خواهند رسید.