متوقف شدن خدمات مخابراتی در ولایت بلخ

در واکنش متوقف شدن فعالیت ‌های شبانه شبکه ‌های مخابراتی در ولایت بلخ، اداره محلی این ولایت شبکه‌ های مخابراتی را از طرف روز متوقف کرده است. مسوولان شرکت های مخابراتی در ولایت بلخ به رسانه گفته اند که درپی حمله افراد وابسته به گروه طالبان بر دو پایه مخابراتی در ولسوالی چهاربولک آنان مجبور شده اند تهدید طالبان را جدی بگیرند.

در پی حمله طالبان به دو ایستگاه فرستنده و گیرنده امواج تلفن در ولسوالی‌ چاربولک واقع در ولایت بلخ، تمامی شرکت‌های خصوصی ارایه دهنده خدمات تلفن موبایل وادار به قطع شبانه خدمات شان در مزارشریف و شبرغان شده ‌اند.

مسوولان محلی بلخ با این اقدام شرکت ‌ها مخالفت کرده و تمامی خدمات آنها را مسدود کرده‌اند. در حال حاضر تنها شبکه “سلام” متعلق به دولت، فعال است.

والی بلخ با این اقدام شرکت ‌ها مخالفت کرده و خواهان مسدود شدن شان در صورت ادامه قطع خدمات شبانه شده است.

به دلیل تهدیدهای طالبان، تلفن‌های موبایل در مناطق غیرشهری در هفت ولایت شمالی از دستکم یک سال به این طرف، شبانه کار نمی ‌کرد. شرکت ‌ها می‌ گویند نامه ‌های تهدیدآمیزی از سوی طالبان دریافت کرده ‌اند؛ اما مسوولان محلی می ‌خواهند که شرکت های مخابراتی تهدیدهای طالبان نادیده بگیرند.

تلفن‌ های همراه دارای امکان شناسایی موقعیت کاربران است و گفته شده طالبان برای جلوگیری از هدف قرار گرفتن از سوی نظامیان کشور، با فعالیت‌ های شبانه شبکه‌ های موبایل مخالفت می ‌کنند.

اجمل فایز، فرمانده پلیس بلخ گفته است که شبکه ‌های مخابراتی پس از دریافت نامه “تهدید آمیز” از سوی طالبان بدون اینکه نیروهای امنیتی را مطلع کنند، اقدام به قطع خدمات خود کرده‌اند.

یکی از مسوولان شرکت‌های مخابراتی در ولایت بلخ به رسانه ها گفته که تهدید طالبان جدی است و اگر آنان به این تهدید توجه نکنند، افراد این گروه آنتن ‌های مخابراتی را آتش می ‌زنند و به همین دلیل شرکت ‌ها تصمیم گرفته‌ اند خدمات شان را در طول شب قطع کنند.

مسوولان محلی ولایت بلخ می گویند تازمانی که شرکت های مخابراتی فعالیت های خود را از طرف شب نیز فعال نکنند، اجازه نخواهند داد که این شرکت های از طرف روز فعالیت کنند.

نوشته‌های مرتبط


Top