نگرانی سناتوران از احتمال سقوط بخش هایی از ولایت های تخار و بدخشان

شماری از اعضای مجلس سنا از احتمال سقوط مرکز تخار و بخش ‌های از بدخشان به دست افراد وابسته به گروه طالبان ابراز نگرانی می کنند. آنان از ارگان های امنیتی خواستند که تدابیر پیش‌گیرانه روی دست گیرند.

سناتوران ولایت‌ های تخار و بدخشان در نشست مجلس سنا گفتند که افراد وابسته به گروه طالبان تحرکات نظامی ‌شان را در اطراف شهر تالقان مرکز ولایت تخار و بخش ‌های از ولایت بدخشان افزایش داده‌اند. عبدالوهاب عرفان سناتور ولایت تخار می گوید که طالبان در ولایت تخار تصمیم دارند که حمله تهاجمی را بر شهر تالقان راه اندازی کنند و این مساله مردم این شهر را به شدت نگران کرده است.

آقای عرفان افزوده که شهر تالقان از چهار جهت آسیب پذیر شده و چند تولی کندک نظم عامه این ولایت نیز به ولایت ‌های دیگر فرستاده شده است و اگر طالبان حمله کنند، نیروهای موجود در تخار توان مقابله با آنان را ندارند.

درهمین حال، کامل بیگ حسینی سناتور بدخشان در مجلس سنا نیز می گوید که ولسوالی کشم بدخشان به دلیل حمله گسترده طالبان در معرض سقوط قرار گرفته و ولسوالی تیشکان نیز وضعیت خوبی ندارد.

آقای حسینی افزوده که نیروهای کافی در بدخشان وجود دارد؛ اما امکانات لازم جنگی در اختیار ندارند و نیز از مرکز برای آنان اجازه انجام عملیات بر ضد طالبان داده نمی‌شود.

آنان از نهادهای امنیتی خواستند که برای جلوگیری از سقوط تالقان و تخار به دست طالبان اقدام ‌های پیش‌گیرانه را روی دست گیرند و به نگرانی‌های مردم این دو ولایت خاتمه دهند.

از سویی هم، محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا نیز از ارگان های امنیتی خواست که تدابیر لازم پیش‌گیرانه را روی دست گیرند تا سرنوشت تخار و بدخشان با سرنوشت گذشته کندز و غزنی مواجه نشود

این در حالیست که افراد وابسته به گروه طالبان از چند سال به این سو در بخش ‌های وسیع بدخشان و تخار فعالیت دارند و نیز ولسوالی ‌های وردوج و یمگان بدخشان را از نزدیک به چهار سال به این طرف در کنترل دارند.

نوشته‌های مرتبط


Top