واکنش دادگاه بین‌ المللی لاهه به محدودیت صدور ویزای ازسوی آمریکا

دادگاه بین ‌المللی کیفری اعلام کرده است که با وجود تهدید آمریکا مبنی بر عدم صدور ویزا برای بازرسان این نهاد، به کار خود ادامه می ‌دهد.

دادگاه بین الملی کیفری در سال دوهزار دو به هدف کمک به استقرار و حفظ صلح وامنیت در جهان در لاهه کار خود را آغاز کرد. این دادگاه در سال دوهزار و هفت بررسی های ابتدایی خود را در باره افغانستان آغاز کرد و قرار است یکصد دوازده مورد احتمال ارتکاب جنایت توسط سربازان آمریکایی و خارجی در افغانستان را بررسی کند.

در حال حاضر یکصد و بیست سه کشور اروپا عضویت دادگاه بین المللی لاهه را دارد.

مایک پامپیو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد در صورت که بازرسان دادگاه کیفری سازمان ملل به هدف تحقیق در خصوص جنایات جنگی در افغانستان به آمریکا سفر کند، به آنان ویزا نخواهد داد. آقا پامپیو هشدار داده است که اگر این تحقیق متوقف نشود آمریکا تحریم های بیشتر علیه دادگاه بین المللی کیفری وضع خواهد کرد. او بازرسی تخطی جرمی سربازان آمریکایی در افغانستان را حمله به حاکمیت آمریکا خوانده و تاکید کرد که محدودیت صدور ویزا برای بازرسان دادگاه بین المللی کیفری را آغاز کرده است. در همین حال دادگاه بین المللی کیفری در واکنش به اظهارات آقای پامپیو اعلام کرده است که با وجود تهدیدات آمریکا به کار خود ادامه می دهد. دادگاه بین المللی لاهه تاکید کرده است که یک نهاد مستقل و بی ‌طرف است و کار خود را به هدف حاکمیت قانون در جهان به پیش می ‌برد. در اعلامیه این نهاد آمده که محدودیت ویزا از سوی آمریکا، تلاش برای جلوگیری از اقدامات قضایی در برابر سربازان آمریکایی و سایر سربازان خارجی مستقر در افغانستان در رابطه به احتمال دست داشتن آنها در جرایم جنگی است.

پیش از این نیز دولت آمریکا هشدار داده بود که اگر دادگاه کیفری بین المللی بخواهد در مورد اتهام های جنایت های جنگی در افغانستان تحقیق کند، به بازرسان این دادگاه اجازه ورود به آمریکا داده نخواهد شد، منابع مالی آن مسدود و بازرسان دردادگاه های آمریکا تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

این اقدام آمریکا مورد انتقاد شدید نهادهای حقوق بشری در جهان قرار گرفته است. اندریا پراسو یکی از مسوولان دیدبان حقوق بشری گفته است که این اقدام آمریکا پیام واضح برای نادیده گرفتن اعمال جرمی قاتلان و شکنجه گران است.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top