داکتر عبدالله: در انتخابات آینده معاون کسی نخواهم بود

رییس اجرایی حکومت گزارش‌ها مبنی بر این که او و رییس جمهورغنی در یک تکت انتخاباتی وارد رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری سال آینده خواهند شد را رد کرد. رییس اجرایی حکومت تاکید کرد که در انتخابات آینده ریاست جمهوری به حیث معاون وارد رقابت‌های انتخاباتی نخواهد شد.

از چند روز به این سو گزارش ها و تحلیل های سیاسی در باره تشکیل تکت انتخاباتی میان رییس جمهورغنی و رییس اجرایی حکومت در انتخابات آینده ریاست جمهوری در شماری از رسانه ها منتشر شده است. عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت در مراسم گرامیداشت از هفتمین سالگروز شهادت رهبر جهاد و مقاومت و شهید صلح کشور استاد برهان الدین ربانی، گفت که در انتخابات آینده ریاست جمهوری به حیث معاون وارد رقابت های سیاسی نخواهد شد.

رییس اجرایی حکومت افزود که حکومت وحدت ملی باید دوره کاری اش را به پایان برساند. او همچنان تاکید کرد که تا پایان دوره کاری اش در باره شفافیت انتخابات مجلس نمایندگان و ریاست جمهوری کار خواهد کرد.

بایومتریک رای دهندگان در روز انتخابات، تغییر سیستم انتخاباتی از رای واحد غیر قابل انتقال به رای واحد قابل انتقال و دادن سهم نظارتی به احزاب از خواست های ایتلاف بزرگ ملی و احزاب سیاسی است. ایتلاف بزرگ ملی و احزاب سیاسی بر این باور است که روند ثبت نام رای دهندگان فساد آلود بوده و برگزاری انتخابات بدون بایومتریک رای دهندگان نمی‌تواند شفاف و عادلانه باشد. رییس اجرایی حکومت تاکید کرد که با پذیرفته شدن بایومتریک رای دهندگان که یکی از خواست های احزاب و جریان های سیاسی است، تشویش احزاب و جریان های سیاسی در مورد شفافیت انتخابات رفع خواهد شد.

درهمین حال، شماری از رهبران سیاسی پذیرفتن بایومتریک رای دهندگان را از سوی کمیسیون انتخابات به فال نیک گرفته و برعملی شدن این روند تاکید می کنند.

در حالی رییس اجرایی حکومت معاون بودنش را در انتخابات آینده ریاست جمهوری رد می کند که کمیسیون مستقل انتخابات سی ویکم حمل سال آینده را روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده است. در کنار تیم اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله از صف بندی های سیاسی ظاهرا دیده می شود که نامزدان زیادی در انتخابات ریاست جمهوری آینده برای رسیدن به ارگ باهم رقابت خواهند کرد.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top