نگرانی وزارت صحت عامه از شیوع بیماری کانگو در کشور

وزارت صحت عامه از شیوع بیماری کانگو در ولایت های کشور نگرانی کرده است. وزارت صحت عامه گفته است که ممکن است بیماری کانگو در عید قربان امسال، بار دیگر همانند سال‌های گذشته افزایش پیدا کند.

بیماری کانگو که گفته می‌شود بیماری مشترک حیوانی و انسانی است، توسط حیوان کوچکِ به نام “کنه” که در بدن حیوانات چون گاو، گوسفند و بز زندگی می‌کند، می‌تواند به سادگی به انسان‌ها نیز سرایت کند. به گفته‌ی مسوولان وزارت صحت عامه، هرسال بیش از دوصد مورد این بیماری در افغانستان شناسایی می‌شود که سبب تلف شدن شماری از شهروندان کشور شده است.

مسوولان صحی می گویند که چند عامل سبب بروز این بیماری در انسان‌ها می‌شود. به گفته آنان، تماس این حیوان کوچک با بدن و مکیدن خون، کشتار حیوانات به گونه نامناسب، آلوده شدن خون حیوان قربانی شده با خون کنه و استفاده از گوشت و جیگر نیم پخته، از مهم ترین عوامل گفته شده است که سبب می‌شود انسان‌ها به  بیماری کانگو مبتلا شوند.

وزارت صحت عامه ابراز نگرانی کرده که ممکن است بیماری کانگو در عید قربان امسال، بار دیگر همانند سال‌های گذشته افزایش پیدا کند و سبب مرگ شهروندان کشور در نقاط مختلف شود.

بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، این بیماری بیشتر در فصل گرما پیدا می‌شود و سالانه شماری زیاد از مردم به دلیل استفاده از گوشت حیوانات به این بیماری مبتلا می‌شوند.

مسوولان وزارت صحت عامه می‌گویند که استفاده از ماسک، دستکش، پیش‌ بند، عینک و گذاشتن گوشت قربانی برای یک‌ شبانه روز در یخچال سبب می‌شود که انتقال این ویروس به بدن انسان نیز کاهش پیدا کند.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top