وزیر برکنار شده انرژی و آب قرارداد ۱۳ میلیون دالری امضا کرد

علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب روز شنبه از سوی رییس جمهورغنی برکنار شده بود، اما امروز با حضور در وزارت انرژی و آب، قرارداد سیزده میلیون دالری امضا کرد. عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی به بر کناری وزیر انرژی و آب از سوی رییس جمهور  مخالف کرده است.

رییس جمهورغنی روز شنبه با صدور حکمی علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب را برکنار و معاون او را به عنوان سرپرست توظیف کرد. ساعاتی پس از برکناری وی عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت با برکناری علی احمد عثمانی مخالفت کرد و افزود که با توجه به “دست‌آوردهای مدیریت موفق”آقای عثمانی، تصمیم در مورد سرنوشت کاری او پس از بازگشت رییس جمهورغنی از سفر چین و مطابق با روحیه‌حکومت وحدت ملی اتخاذ می‌شود.” با این همه، اما علی احمد عثمانی وزیر برکنار شده کابینه حکومت وحدت ملی امروز قرارداد چندین پروژه با ارزش سیزده میلیون دالری را با چند شرکت امضا کرد.

ساخت یک پروژه بزرگ تامین برق آفتابی با ظرفیت پنج اعشاریه پنج میگاوات در ولایت دایکندی یکی از قرارداد های است که وزیر انرژی و آب آن را با شرکت های خصوصی امضا کرد. علی احمد عثمانی هنگام امضای این قرار داد گفته که پروژه تامین برق ولایت دایکندی به دلیل پراگندگی ولسوالی‌های آن در هفت منطقه جداگانه در چهار ولسوالی نیلی، شهرستان، میرامور و اشترلی ساخته می‌شود.

وی همچنان از مداخله رییس جمهور در کارهای وزارت انرژی و آب انتقاد می کند و می گوید که باید رییس جمهور به وزیران کابینه  اجازه بدهد تا کار های شان را به گونه درست انجام دهند.

درهمین حال، شماری از اعضای مجلس نمایندگان از سران حکومت وحدت ملی می خواهند که اختلافات شان را کنار بگذارند و در راستای بهبود وضع کشور تلاش کنند.

براساس معلومات وزارت انرژی و آب قرار بود در مراسم امروز قرارداد پروژه بزرگ آبی حوزه “پنج آمو” در ولایت ‌های تخار، بدخشان، کندز، بغلان و بامیان نیز توسط علی احمد عثمانی امضا شود که به جلسه بعدی واگذار شد.

نوشته‌های مرتبط


Top