سمر: بیش از ۶۴ هزار غیرنظامی در ۹ سال گذشته کشته و زخمی شده اند

نتایج یک تحقیق تازه کمیسیون حقوق بشر نشان می‌دهد که بیش از شصت و چهار هزار غیرنظامی طی نه سال گذشته در نتیجه جنگ و حملات انتحاری در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

جنگ در کشور همواره از افراد غیر نظامی قربانی گرفته است. کمیسیون حقوق بشر پژوهشی را راه اندازی کرده که براساس آن غیر نظامیان که از اثر جنگ آسیب دیده به چه شمار است. یافته های کمیسیون حقوق بشر نشانی می دهد که طی نه سال گذشته شصت و چهار هزا و یکصد و چهار غیرنظامی از اثر مخاصمات مسلحانه و حملات تروریستی کشته یا زخمی شده اند. سیما سمر رییس کمیسیون حقوق بشر می‌گوید که گروه‌ های مخالف دولت بزرگترین عامل تلفات غیرنظامیان در کشور استند. رییس کمیسیون حقوق بشتر از کم کاری حکومت در حمایت از بازماندگان قربانیان جنگ انتقاد می کند و می گوید که حکومت مسوولیت دارد تا به گونه دوامدار از قربانیان جنگ حمایت کند.

کمیسیون حقوق بشتر همزمان نتایج بررسی‌های خود از میزان و موجودیت شکنجه و بدرفتاری در مراکز سلب آزادی را نیز منتشر کرده است. بر اساس یافته های کمیسیون حقوق بشر در سال سیزده نود و شش خورشیدی نسبت به یک سال قبل آن آمار شکنجه در مراکز سلب ازادی بیست و دو درصد کاهش یافته است.

با این همه، کمیسیون حقوق بشر از دستاوردهای حکومت در راستای قانون سازی بابت کاهش شکنجه در مراکز سلب آزادی تقدیر می کند و می گوید که آمار شکنجه در محلات سلب ازادی در کشور نسبت به کشورهای همسایه به مراتب اندک است. بر اساس معلومات کمیسیون حقوق بشر در سال سیزده نود و شش هفتاد نه مورد شکنجه در مراکز سلب ازادی ثبت شده است.

نوشته‌های مرتبط


Top