تاکید مسکو بر یک طرفه شدن جنگ نیروهای امنیتی افغانستان در برابر طالبان

مسکو خواهان یک طرفه شدن جنگ در مقابل طالبان شده است. فرستاده ویژه روسیه برای افغانستان در گفتگو با صدای آمریکا گفته است که واشنگتن در مقابله با طالبان از دو گزینه باید استفاده کند. به گفته او یا آمریکا به گونه مستقیم با گروه طالبان گفتگوهای صلح را آغاز کند و یا به جنگ ادامه دهد.

زمستان گذشته، حکومت در یک طرح کم سابقه پیشنهاد انعطاف پذیرانه ای به طالبان داد. این طرح که در نشست دوم روند کابل ارایه شد، حتا حکومت پذیرفت که در صورت آماده شدن گروه طالبان به گفتگوهای صلح، حاضر است این “گروه” را به عنوان “حزب سیاسی” بشناسد. این در حالی بود که گروه طالبان پیشتر خواهان گفتگوی مستقیم با آمریکا شده بود. این گروه تا همین یک ماه قبل در باره طرح پیشنهادی حکومت پاسخ نداد و سرانجام اعلام کرد که جنگ را در مقابل نظامیان کشور ادامه می دهد.

جنگ طالبان در برابر نظامیان کشور در حالی دوباره اوج گرفته که روسیه به عنوان یکی از حامیان منطقه ای جدید این گروه مطرح شده است. نماینده ویژه روسیه برای افغانستان می گوید که ادامه یافتن جنگ در افغانستان سبب خونریزهای زیاد خواهد شد. او در گفتگو با صدای آمریکا گفته است که گروه طالبان خواهان مذاکره مستقیم با آمریکا است و واشنگتن باید به این خواست طالبان توجه کند.

ضمیر کابلوف فرستاده ویژه روسیه برای افغانستان گفته است: “آمریکا با دو گزینه در افغانستان مواجه است؛ گفتگوهای مستقیم با طالبان یا ادامه جنگ. گروه طالبان چهل درصد قلمرو افغانستان را در کنترل دارد و اگر آمریکا به صورت مستقیم با این گروه مذاکره نکند، جنگ و خونریزی برای سال ها ادامه خواهد داشت.”

این خواست مسکو از واشنگتن در حالی مطرح شده است که پیشتر جان بولتن، مشاور امنیت ملی رییس جمهور آمریکا، تأکید کرده که کشورش از گفتگوهای صلح با گروه طالبان حمایت می کند؛ گفتگوهایی که به گفته او به رهبری دولت افغانستان باشد. اما نماینده ویژه روسیه برای افغانستان گفته که طالبان نمی خواهد با “حکومت کابل” مذاکره کند. او هشدار داده که آمریکا هم اکنون در مسیر نادرستی در افغانستان در حرکت است؛ مسیری که به باور او، اتحاد جماهیر شوروی سابق در افغانستان آزموده است. ضمیر کابلوف با اشاره به افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته که نیروی اضافی وضعیت افغانستان را بهتر نخواهد کرد.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top