سفارت روسیه در کابل پیشتبانی مسکو از طالبان را رد کرد

سفارت روسیه در کابل، اظهارات مقام ‌های آمریکایی مبنی بر حمایت مسکو از طالبان و برهم زدن روند گفتگوهای صلح افغانستان را، رد کرده است.

پیش از این تلویزیون “سی بی اس” به نقل از مقام های ارشد آمریکایی گزارش داده است که روسیه در قضیه افغانستان با آمریکا همکاری نمی ‌کند و به نظر می ‌رسد که مسکو روند صلح افغانستان را به “گروگان” گرفته باشد. مقام ‌های آمریکایی گفته اند که روابط روسیه با طالبان این گروه را به حیث یک قوت نظامی، مشروعیت می ‌بخشد و این امر سبب بی ‌ثباتی در منطقه می ‌شود.

در واکنش به این اظهارات، سفارت روسیه در کابل گفته است که نمایندگان حکومت آمریکا به صورت متداوم به خود اجازه می ‌دهند که بر اساس شایعات در محضر عام در مورد روابط روسیه و طالبان سخن بگویند.

در اعلامیه سفارت روسیه در کابل آمده است: “یک بار دیگر ما تأکید می ‌کنیم که این گونه اظهارات کاملاً بی ‌اساس است و از مقام های آمریکایی می ‌خواهیم که از چنین اظهار نظرهای بی‌ معنا خودداری کنند.”

شبکه تلویزیونی “سی بی اس” به نقل از مقام های آمریکایی گزارش داده بود که حمایت روسیه از طالبان روند گفتگوهای صلح افغانستان را آسیب می‌ رساند. سفارت روسیه در کابل این اظهارات را حیران ‌کننده خوانده است.

این سفارت در برابر گزارش شبکه تلویزیونی “سی بی اس” که گفته است که روسیه معلومات استخباراتی را با طالبان شریک می کند، نیز واکنش نشان داده است. در اعلایمه سفارت روسیه آمده است که وزارت خارجه این کشور صفحه انترنتی دارد که تمام اظهارات مقام های این وزارت را به چند زبان از جمله زبان انگلیسی منتشر می کند. سفارت روسیه، به خبرنگاران مشوره داده است که قبل از نشر گزارش‌ ها در مورد اظهارات مقام‌ های آن کشور، به این صفحه سر بزنند.

در بخش از اعلامیه سفارت روسیه در کابل آمده است: ؛این گونه معلوم می ‌شود که برای تغییر توجه عامه، آنانی که به صورت خاص در قبال خراب‌ شدن وضعیت افغانستان مسوولیت دارند، تلاش می ‌کنند تا بار اشتباهات خود را بر دوش روسیه بیندازند و روابط روسیه را با افغانستان خراب کنند.”

پیش از این نیز مقام‌ های آمریکایی بارها روسیه را به حمایت از طالبان در افغانستان متهم کرده اند؛ اما در مقابل، روسیه ادعا کرده است که آمریکا تروریستان را از سوریه به افغانستان منتقل کرده است.

نوشته‌های مرتبط


Top