رییس جمهوری غنی به هدف اشتراک در نشست شانگهای عازم ازبکستان شد

رییس جمهور غنی به هدف اشتراک در اجلاس سازمان همکاری های شانگهای عازم تاشکند پایتخت ازبکستان شد. این نشست که افغانستان یکی از موضوعات مورد بحث آن است برای دو روز ادامه خواهد داشت.

سازمان شانگهای در سال ۲۰۰۱ میلادی از سوی رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرغیزستان، تاجکستان و ازبکستان اساس گزاری شد. نقش اصلی و تعیین‌کننده در سازمان همکاری شانگهای را دو کشور چین و روسیه دارند. مقام‌های روسیه گفته اند که در نشست امسال سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان اوضاع متشنج افغانستان مورد بحث قرار خواهد گرفت. محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور به هدف اشتراک در اجلاس سازمان همکاری های شانگهای عازم تاشکند پایتخت ازبکستان شده است. در این سفر رییس جمهوری را صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، محمد معصوم ستانکزی رییس عمومی امنیت ملی، محمد شاکر کارگر مشاور رییس جمهور در امور آسیای میانه، حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان و عبدالسلام رحیمی رییس عمومی اداره امور ریاست جمهوری همرایی می کنند. دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری می گوید که رییس جمهوری کشور در این اجلاس روی وضعیت امنیتی و فرصت های اقتصادی منطقه صحبت خواهد کرد.

احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه، نشست شانگهای برای تامین امنیت و تعهد کشور های عضو این سازمان در راستای چگونگی پیکار با هراس افگنی در افغانستان را مهم می خواند و می گوید که رییس جمهور در حاشیه ی این نشست با سران کشور های چین، تاجکستان، ترکمنستان و ازبکستان دیدار های جداگانه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید که از جانب پاکستان پیشنهاد شده است که در حاشیه ی این نشست روسای جمهور افغانستان و پاکستان دیدار کنند، اما تاکنون حکومت افغانستان در این مورد تصمیم نهایی نگرفته است. به گفته آقای مستغنی، اگر رییس جمهور غنی با رییس جمهوری پاکستان دیدار کند، در مورد تنش های بوجود آمده در گذر گاه تورخم نیز بحث خواهد کرد. وی می گوید که محور اصلی بحث رییس جمهور در نشست همکاری های شانگهای موضوعات اقتصادی، امنیتی و مبارزه با تروریزم خواهد بود.

انتظار می ‌رود در این دور نشست سازمان همکاری های شانگهای هند و پاکستان عضویت دایمی این سازمان را کسب کنند. افغانستان، ایران و منگولیا در حال حاضر نقش ناظر را در این سازمان دارند.

نوشته‌های مرتبط


Top