مودی: دهشت افگنی تهدیدی برای منطقه و جهان است و باید علیه آن مبارزه شود

نارندرا مودی نخست وزیر هند در جریان سخنرانی در کانگرس آمریکا، بازسازی و تامین امنیت افغانستان را از اولویت های کشورش عنوان کرده است. آقای مودی تاکید کرده است که دهشت افگنی تهدیدی برای منطقه و جهان است و به گفته او پدیده دهشت افگنی تنها در افغانستان خلاصه نمی شود و آمریکا و هند باید یکجا در مقابل گروه های دهشت افگن مبارزه کنند.

این روزها نارندرا مودی نخست وزیر هند بیش از هر سیاست مدار بیرونی دیگر در میان مردم افغانستان جایگاه ویژه‎ای به خود اختصاص داده است. جایگاهی که ظاهرا از بهر تلاش های کشورش در راستای بازسازی افغانستان به دست آمده است. خودش هم این جایگاه را درک کرده است و در بسیاری از سخنرانی هایش از افغانستان به عنوان کشور قربانی تروریزم یاد می کند؛ چیزی که ممکن است به محبوبیت اش در افغانستان بیافزاید.

نارندرا مودی در جریان سخنرانی اش در کانگرس آمریکا نیز از افغانستان و چالش هایی که این کشور با آن مواجه است یاد آوری کرده است. یاد آوری از تهدید تروریزم و نیاز حمایت قوی از افغانستان.

آقای مودی گفته است: “مردم افغانستان به گونه طبیعی درک می کنند که آمریکا برای آنان قربانی داده و آنها کمک کرده تا از زندگی بهتر برخوردار شوند. اما سهم گیری شما در قسمت امن نگهداشتن منطقه، به صورت فراگیر مورد تحسین قرار گرفته است. هند به نوبه خود کمک های زیادی برای دوستان در افغانستان کرده است”.

نخست وزیر هند همچنان مردم افغانستان را از مردمان با غرور عنوان کرده است و گفته است که در همسایگی این مردم کشوری قرار گرفته است که از تروریزم حمایت می کند.

مودی افزوده است: در قلمرو های واقع در مرز غربی هند تا افریقا گروه های دهشت افگن تحت نام های مختلف فعالیت دارند که شامل لشکر طیبه، طالبان و داعش می شوند، اما آنان فلسفۀ مشترک دارند یعنی نفرت، قتل و خشونت. از اعضا کانگرس آمریکا می خواهم پیام واضح به کسانی بفرستند که با استفاده از ترویج دهشت افگنی، خواهان دستاورد سیاسی استند”.

نخست وزیر هند تاکید کرده است که قطع پاداش به کشوری که از دهشت افگنی حمایت می کند، می تواند به مثابه اولین گام در راستای مبارزه بر ضد کشورهای حامی دهشت افگنی باشد تا در مقابل اعمال شان، حسابده شوند.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top