وزارت صحت عامه می گوید که قرار است فردا پنج هزار کیت آزمایش ویروس کرونا به کشور برسد. این در حالیست که هم اکنون در چندین ولایت از بهر کمبود کیت های تشخیص ویروس کرونا، نمونه گیری از افراد مشکوک متوقف شده است. سخنگوی وزارت صحت عامه می پذیرد که زورگویی هایی در روند نمونه […]

وزارت صحت عامه می گوید که قرار است فردا پنج هزار کیت آزمایش ویروس کرونا به کشور برسد. این در حالیست که هم اکنون در چندین ولایت از بهر کمبود کیت های تشخیص ویروس کرونا، نمونه گیری از افراد مشکوک متوقف شده است. سخنگوی وزارت صحت عامه می پذیرد که زورگویی هایی در روند نمونه گیری از افراد مشکوک به ویروس کرونا وجود دارد. این وزارت وضع محدودیت بر گشت و گذار را در شهر هرات موثر می داند و می گوید که به علت وضع این محدودیت ها، موارد تازه بیماری کووید- نزده به کمترین تعداد در این ولایت رسیده است.

وزارت صحت عامه می گوید که در یک شبانه روز اخیر شصت مورد تازه بیماری کووید- نزده ثبت شده و از این میان سی و یک مورد در کابل بوده است. براساس معلومات وزارت صحت عامه، تاکنون سی و دو تن در پی مبتلا شدن به بیماری کووید- نزده جان باخته اند و یک صد و سی و یک تن دیگر بهبود یافته اند.

از سه هفته به این سو محدویت هایی بر گشت و گذار در کلان شهرهای کشور از جمله کابل، هرات و کندهار وضع شده است. وزارت صحت عامه وضع شدن این محدودیت ها را بر کاهش موارد تازه ابتلا به ویروس کرونا موثر می داند.

کمبود کیت های تشخیص ویروس کرونا در کشور سبب شده است که روند نمونه گیری از افراد مشکوک در چند ولایت متوقف شود. سخنگوی وزارت صحت عامه می گوید که قرار است فردا پنج هزار کیت تازه به کشور برسد.

در حال حاضر مرکزهای تشخیص ویروس کرونا در کشور، ظرفیت آزمایش پنج صد نمونه را در یک شبانه روز دارد. در این میان شماری از مقام های دولتی آزمایش های غیر ضرورت می دهند.

وزارت صحت عامه با همکاری بیست و شش سازمان غیر دولتی در مرکز و ولایت ها در حال مبارزه برای مهار ویروس کرونا است. بانک جهانی و بانک آسیایی وعده کمک را با افغانستان سپرده اند؛ اما وزارت صحت عامه می گوید که رسیدن این کمک ها “زمان بر” است.