محققان بریتانیایی از تولید یک میلیون نمونه واکسین ضد کرونا تا ماه سپتامبر سال جاری خبر داده اند. محققان دانشگاه آکسفورد در بریتانیا می گویند که واکسینی تولید کرده ‌اند که علی رغم این که آزمایشات اثر بخشی آن برای بهبود بیماران مبتلا به کووید-نزده در جریان است، تا ماه سپتامبر سال جاری یک میلیون […]

محققان بریتانیایی از تولید یک میلیون نمونه واکسین ضد کرونا تا ماه سپتامبر سال جاری خبر داده اند. محققان دانشگاه آکسفورد در بریتانیا می گویند که واکسینی تولید کرده ‌اند که علی رغم این که آزمایشات اثر بخشی آن برای بهبود بیماران مبتلا به کووید-نزده در جریان است، تا ماه سپتامبر سال جاری یک میلیون نمونه از آن را تولید خواهند کرد. پیش از این سازمان جهانی صحت گفته است که در حال حاضر هفتاد واکسین کووید – نزده در جهان در حال ساخت است.

محققان دانشگاه آکسفورد بریتانیا می گویند واکسینی تولید کرده ‌اند که علی رغم این که آزمایشات اثر بخشی آن برای بهبود بیماران مبتلا به “کووید-نزده” در جریان است، تا ماه سپتامبر سال جاری یک میلیون نمونه از آن را تولید خواهند کرد. به گفته دانشمندان این دانشگاه، این واکسین سیستم ایمنی بدن را آموزش می دهد تا مانع گسترش یک بیماری از جمله کووید- نزده شود. به گزارش روزنامه بریتانیایی “دیلی میل”، این محققان از مدت ها پیش از شیوع ویروس کرونا، خود را آماده وضعیتی مانند شیوع جهانی کووید- نزده کرده بودند و پیش از این از طریق مهندسی ژنتیک، یک ویروس شام پانزه تولید کرده‌ اند که می تواند زمینه ساز واکسین جدید باشد. پروفسور سارا گیلبرت که این تحقیقات را رهبری می کند می گوید که هشتاد درصد مطمین است که این واکسین موثر خواهد بود.

پروفیسور سارا گیلبرت استاد دانشگاه آکسفورد: این نظر من است. من با این فن ‌آوری خیلی کار کرده ‌ام. من روی آزمایش واکسین مرس “نوع دیگری از ویروس کرونا” به این شیوه کار کرده ام و شاهد بوده ام که این فن‌ آوری چه می تواند انجام دهد و فکر می کنم که شانس خیلی زیادی وجود دارد که بر روی ویروس کرونا جدید موثر باشد.

اما دولت بریتانیا که از این پروژه پشتیبانی می کند می گوید که هنوز ضمانتی برای اثر بخشی این واکسین وجود ندارد. با این حال، محققان آکسفورد از چندین شرکت در بریتانیا، اروپا، هند و چین خواسته اند تولید این واکسین را حتی قبل از مشخص شدن تاثیر آن، آغاز کنند.

این در حالیست که پیش از این سازمان جهانی صحت گفته است که هفتاد واکسین برای کووید- نزده در جهان در حال ساخت است. از سویی هم تاکنون شرکت های دارو سازی چین، روسیه، امریکا و شماری از کشورهای دیگر نیز ادعا کرده اند که تست آزمایشی واکسین کرونا را آغاز کرده اند. اما کارشناسان می ‌گویند که ساخت واکسین کرونا در بهترین حالت بین دوازده  تا هژده ماه طول می‌کشد.