امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه نسبت به عملکرد چین در راستای مبارزه با شیوع ویروس کرونا انتقاد کرده است. آقای مکرون به گونه غیر مستقیم چین را به پنهانکاری درباره ویروس کرونا متهم کرده و گفته اتفاقاتی افتاده که کشورهای اروپایی از آن خبر ندارد. این در حالیست که پیش از این سفارت چین در […]

امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه نسبت به عملکرد چین در راستای مبارزه با شیوع ویروس کرونا انتقاد کرده است. آقای مکرون به گونه غیر مستقیم چین را به پنهانکاری درباره ویروس کرونا متهم کرده و گفته اتفاقاتی افتاده که کشورهای اروپایی از آن خبر ندارد. این در حالیست که پیش از این سفارت چین در پاریس نسبت به عملکر کشورهای اروپایی برای محافظت از سالمندان دربرابر ویروس کرونا انتقاد کرده است.

امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه مدیریت چین در برخورد با شیوع ویروس کرونا را زیر سوال برده و گفته اتفاقاتی افتاده که دیگران از آن بی خبر استند. آقای مکرون به روزنامه فایننشال تایمز گفته است که چین مدیریت بهتری نسبت به دیگر کشورها در برخورد با مهار شیوع ویروس کرونا نداشته است.

رییس جمهور فرانسه پس از آن اظهار نظر می کند که گزارشی جنجالی در وبسایت سفارت چین در پاریس منتشر شد. در این گزارش گفته شده که کشورهای غربی سالخوردگان را در خانه های سالمندان به حال خود رها کرده اند تا بمیرند. در واکنش وزارت خارجه فرانسه سفیر چین را برای “ابراز نارضایتی” فراخوانده است.

چین این نزاع را به عنوان یک “سوء تفاهم” رد کرده و سخنگوی دولت این کشور گفت که چین هرگز اظهار نظری منفی درباره چگونگی برخورد فرانسه با این همه گیری ویروس کرونا نکرده و قصد چنین اظهار نظری را هم ندارد.

آمار مبتلایان به کووید- نزده در فرانسه به یک صد و چهل و یک هزار تن رسیده و حدود هژده هزار تن هم جان خود را در این کشور از دست داده اند، درحالی که چین می گوید بیش از هشتاد و سه هزار مبتلا و سه هزار و سه صد مورد مرگ ثبت کرده است.

امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه گفت: با توجه به اختلاف ها، گزینه های اتخاذ شده و وضعیت امروز چین، که برای من محترم است، نباید خیلی زود باور کرد که چین مدیریت خیلی بهتری در این بحران داشته.

فرانسه از جمله کشورهای اروپایی است که تاکنون برای داشتن محدودیت های ناشی از قرنطین عمومی، تصمیمی نگرفته است. رییس جمهور این کشور گفته که لغو آزادی ها برای مقابله با همه گیری ویروس، دموکراسی های غربی را تهدید خواهد کرد.

با این همه، با بسته شدن بسیاری از کارخانه ها و کسب و کارها در چین، اقتصاد این کشور در سه ماهه اول سال با سرعتی کم سابقه رو به رو شده است. هزینه ای که شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد چین به بار آورده نگرانی بزرگی برای سایر کشورها خواهد بود.

چین به عنوان یک مصرف کننده و تولید کننده کالاها و خدمات از پایه های مهم اقتصادی جهان است.