شماری از اعضای پارلمان فرانسه در نامه ای به رییس جمهور این کشور و شماری از مقام های اتحادیه اروپا، از آنان خواسته اند که در روند صلح افغانستان از حقوق زنان در این کشور حمایت کنند. آنان از دولت فرانسه همچنان خواسته ‌اند که از راه حل صلح ‌آمیز در افغانستان و از اجرایی […]

شماری از اعضای پارلمان فرانسه در نامه ای به رییس جمهور این کشور و شماری از مقام های اتحادیه اروپا، از آنان خواسته اند که در روند صلح افغانستان از حقوق زنان در این کشور حمایت کنند. آنان از دولت فرانسه همچنان خواسته ‌اند که از راه حل صلح ‌آمیز در افغانستان و از اجرایی ‌شدن آتش ‌بس برای تسهیل بحران ناشی از ویروس کرونا در این کشور حمایت کند.

هفتاد و پنج عضو پارلمان و سناتوران فرانسه در نامه ‌ای به امانویل مکرون، رییس ‌جمهور فرانسه، داوید سسولی، رییس پارلمان اروپا و نماینده‌ عالی این اتحادیه در امور خارجی و امنیتی، از آنان خواسته ‌اند که در روند صلح افغانستان باید از حقوق زنان حمایت شود.

از زمان آغاز مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان، این دومین نامه‌ی اعضای پارلمان و سناتوران فرانسه به رییس ‌جمهور مکرون، رییس پارلمان اروپا و نماینده‌ عالی این اتحادیه در امور خارجی و امنیتی است.

در این نامه گفته شده است که دوستی و روابط فرانسه و افغانستان به یک قرن قبل بر می ‌گردد و آنان به حمایت از مردم افغانستان، به ویژه زنان ادامه می ‌دهند. در این نامه، زنان افغانستان قربانی اصلی “بازی سیاسی ژیوپولیتیکی” گفته شده است.

در این نامه آمده است که با توجه به چهارچوب مذاکرات صلح، اطمینان از حضور موثر مردم به‌ ویژه زنان به لحاظ کمیت و کیفیت در میز مذاکرات و با توجه به کیفیت، محتوا و اجرایی ‌شدن توافق‌نامه‌ امریکا و طالبان، فرانسه می‌ تواند حمایت پایدار را در افغانستان فراهم کند.

اعضای پارلمان و سنای فرانسه در این نامه همچنان گفته ‌اند که وضعیت در افغانستان با گذر هر ساعت بدتر از قبل می‌ شود.

بخشی از نامه پارلمان فرانسه: فرانسه در کنار سازمان ملل متحد اعتبار لازم را برای پادرمیانی دارد. فرانسه باید قبل از آن ‌که خیلی دیر شود و طالبان بار قدرت را در دست بگیرد، وارد عمل شود.

آنان از فرانسه خواسته‌ اند که از راه حل صلح ‌آمیز در افغانستان و از اجرایی ‌شدن آتش ‌بس برای تسهیل بحران ناشی از ویروس کرونا در این کشور حمایت کند.

اعضای پارلمان و سناتوران فرانسه از رییس ‌جمهور این کشور خواسته اند که محتوای ضمیمه ‌های پنهان توافق ‌نامه میان امریکا و طالبان را بداند و مطمین شود که این توافقنامه امنیت و دستاوردهای نزدیک به دو دهه را در افغانستان به‌ خطر نمیندازد.