سازمان ملل متحد، در قعطنامه خواستار همکاری بین ‌المللی برای مقابله با ویروس کرونا شده است. از سویی هم جوبایدن، رقیب اصلی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، خواهان کاهش تحریم های امریکا علیه ایران، برای رسیدگی به بحران کرونا در این کشور شده است. اما دونالد ترامپ می گوید که ایران هیچ درخواستی […]

سازمان ملل متحد، در قعطنامه خواستار همکاری بین ‌المللی برای مقابله با ویروس کرونا شده است. از سویی هم جوبایدن، رقیب اصلی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، خواهان کاهش تحریم های امریکا علیه ایران، برای رسیدگی به بحران کرونا در این کشور شده است. اما دونالد ترامپ می گوید که ایران هیچ درخواستی رسمی برای کاهش تحریم ها نداده است. این در حالیست که قعطنامه روسیه در سازمان ملل برای لغو تحریم های بین المللی در شرایط بحرانی کرونا، رد شده است.

سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ‌ای خواستار همکاری بین ‌المللی برای مقابله با ویروس کرونا شده است. در این قطعنامه بر احترام کامل به حقوق بشر در روند مبارزه با این بیماری تاکید شده است.

در بخشی از اعلامیه سازمان ملل آمده: مقابله با ویروس کرونا تقاضا همکاری بین المللی را می خواهد. در کار مبارزه با این ویروس هرگونه تبعیض و نژادپرستی درباره مبتلایان به کرونا محکوم است.

از سویی دیگر جو بایدن، نامزد اصلی حزب دموکرات برای رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات دوهزار و بیست ریاست ‌جمهور امریکا، دربیانیه ای گفته است که از نظر او باید تحریم ‌های اقتصادی ایران با هدف کمک ‌های انسان دوستانه به این کشور در میان بحران کرونا، کاهش یابد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا گفت: در هنگام یک بحران جهانی، امریکا باید جلودار باشد. اکنون در میان این ویروس مرگ ‌بار که حد و مرز نمی ‌شناسد، امریکا باید همزمان با اولویت بخشیدن به سلامتی و بهداشت مردم امریکا، برای برداشتن گام ‌های کمکی به جوامع بیشتر آسیب ‌دیده از این ویروس، از جمله ایران، پیش قدم شود.

این در حالیست که دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا در نشست خبری گفته است که ایران تاکنون هیچ درخواستی برای کاهش تحریم ها نداده است، تا اجازه داده شود تجهیزات صحی به ایران برسد.

رییس جمهور امریکا گفت: ایران درخواستی برای کاهش تحریم‌ها مطرح نکرده است. ما می ‌دانیم که تحریم‌ها ضربه بسیار سختی به اقتصاد و ارتش این کشور وارد کرده و آن ها از ویروس کرونا نیز بسیار آسیب دیدند، اما آنها درخواستی برای کاهش تحریم‌ها نداشتند تا تجهیزات پزشکی برای آنها ارسال شود.

اظهارات رییس جمهور امریکا در حالی مطرح می شود که حسن روحانی رییس جمهور ایران روزگذشته گفت که امریکا می ‌توانست از کرونا به عنوان فرصتی برای کنار گذاشتن تحریم‌های ایران استفاده کند.

با این همه، روسیه که قعطنامه ای را به هدف لغو تحریم های بین المللی برای مبارزه موثر با ویروس کرونا به سازمان ملل پیش کرده بود، رد شده است. امریکا، اوکراین و کشورهای اتحادیه اروپا با قطعنامه پیشنهادی روسیه، مخالفت کرده ‌اند.