دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان “یوناما” از افزیش تلفات غیرنظامیان در کشور نگرانی می کند و می گوید که در بیست و پنج روز گذشته، بیش از صد غیر نظامی در کشور کشته شده اند. یوناما از طرف های درگیر خواسته است به خشونت ها پایان داده و آتش بس کنند. در همین […]

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یونامااز افزیش تلفات غیرنظامیان در کشور نگرانی می کند و می گوید که در بیست و پنج روز گذشته، بیش از صد غیر نظامی در کشور کشته شده اند. یوناما از طرف های درگیر خواسته است به خشونت ها پایان داده و آتش بس کنند. در همین حال، عبدالله عبدالله رییس جمهور حکومت همه شمول می گوید که حمله به غیرنظامیان جنایت است.

ظاهرا خشونت ها در افغانستان پایانی ندارد در تازه ترین مورد دفتر معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان” یوناما” از افزایش خشونت ها در کشور نگرانی کرده است. یوناما گفته است که در بیست و پنج روز گذشته، بیش از صد غیرنظامی شامل زنان و کودکان کشته شده اند که عامل بیشتر این خشونت ها گروه تروریستی داعش و طالبان بوده است.

بخشی از اعلامیه یوناما: کاهش خشونت و آتش بس می تواند به مذاکرات صلح بین الافغانی منجر شود و این مساله می تواند سبب شود که با بحران صحی ناشی از کووید نزده با آمادگی بهتر در افغانستان مقابله شود.

این در حالیست که روزچهارشنبه در حمله یک مهجم بریک عبدادتگاه سیک ها در کابل بیست و پنج تن جان باختند و هشت تن دیگر زخمی شدند.

همزمان با این طالبان نیز با آغاز سال نو خورشیدی حملا شان را در بخش های از کشور شدت داده اند که در این حملات ده ها تن از نیروهای امنیتی به شهادت رسیدند.

امروز نیز حملات گروه طالبان به چندین ولایت کشور ادامه داشته است که در پی آن تنها در ولایت تخار و کندز بیش از ده تن از نیروهای امنیتی کشور شهید و زخمی شده اند. در کنار افزایش خشونت ها ویروس کرونا عامل دیگری است که زندگی شهروندان کشور را تهدید می کند.