حوالی ساعت هشت صبح امروز یک مهاجم بر یک عبادتگاه هندوباوران در منطقه شور بازار مربوط حوزه اول امنیتی شهر کابل حمله کرد. این حمله زمانی صورت گرفت که به گفته مسوولان امنیتی حدود یکصد و پنجاه تن درین عبادتگاه مصروف عبادت بودند. پس از حمله مهاجم، نیروهای امنیتی به محل رسیدند و عملیات نجات […]

حوالی ساعت هشت صبح امروز یک مهاجم بر یک عبادتگاه هندوباوران در منطقه شور بازار مربوط حوزه اول امنیتی شهر کابل حمله کرد. این حمله زمانی صورت گرفت که به گفته مسوولان امنیتی حدود یکصد و پنجاه تن درین عبادتگاه مصروف عبادت بودند. پس از حمله مهاجم، نیروهای امنیتی به محل رسیدند و عملیات نجات و تصفیه را آغاز کردند. وزارت امور داخله می گوید که در پی این حمله بیست و پنج غیر نظامی جان باخته اند و هشت تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

شوربازار کابل یکی از قدیمی‌ ترین محلات شهر کهنه کابل است.درمسال هندوباوران در همین ساحه شهر کابل موقعیت دارد. شماری از خانواده های قربانیان می گویند که در این درمسال روزانه بیش از یکصدو پنجاه تن مشغول عبادت اند و بیش از بیست خانواده در آن زندگی می کند.

درگیری بیش از چهار ساعت ادامه پیدا کرد تا این که نیروهای امنیتی کشور و ناتو به محل رسیدند و خواستند این حمله را مهار کنند. سرانجام با گذشت شش ساعت، نیروهای امنیتی توانستند که این حمله را مهار کنند. مسوولان امنیتی کشور می گویند که درگیری به علت موقعیت درمسال در ساحه غیر نظامی به درازا کشیده شد.

طارق آریان سخنگوی وزارت امور داخله می گوید که در این حمله هشتاد غیرنظامی به شمول زنان، کودکان و مردان گیرمانده را نجات دادند و در عملیاتی ویژه قطعات خاص پلیس، مهاجم انتحاری کشته شده است.

شماری از باشندگان نزدیک به درمسال هندو باوران با نکوهش این حمله ارگانهای امنیتی را به ناکامی در راستای تامین امنیت مردم متهم می کنند.

با این حال، یک منبع در ریاست عمومی امنیت ملی به رسانه ها گفته است که حمله بر عبادتگاه هندوباوران کشور در شهر کابل کار شبکه حقانی است. براساس معلومات منبع، شبکه حقانی در نخست تصمیم داشته که سفارت هند و یا کنسلگری این کشور در کابل را هدف حمله قرار دهد. به گفته منبع، مهاجمان وابسته به شبکه حقانی پس از آنکه نتوانستند به این هدف برسند، تصمیم گرفتند که عبادتگاه هندوباوران را در کابل هدف حمله قرار دهند.

همچنان داکتر عبدالله عبدالله رییس جمهور حکومت همه شمول حمله بر عبادتگاه هندوباوران کشور در شهر کابل را مغایر تمامی ارزش های اسلامی و انسانی خوانده است. سازمان عفو بین ‌الملل نیز این حمله را شوک‌دهنده و ناامید ‌کننده توصیف کرده است.