تلاش های جهانی برای درمان و ساخت واکسین کرونا شدت یافته است. در تازه ترین مورد دانشمندان در تلاش اند که امکان درمان مبتلایان به بیماری “کووید نزده” را با استفاده از انتقال خون شفایافته گان بسنجند. پزشکان چینی در هفته های اخیر همزمان با شیوع ویروس کرونا تلاش هایی را برای استفاده از این […]

تلاش های جهانی برای درمان و ساخت واکسین کرونا شدت یافته است. در تازه ترین مورد دانشمندان در تلاش اند که امکان درمان مبتلایان به بیماری کووید نزدهرا با استفاده از انتقال خون شفایافته گان بسنجند.

پزشکان چینی در هفته های اخیر همزمان با شیوع ویروس کرونا تلاش هایی را برای استفاده از این روش انجام دادند. اکنون پزشکان آمریکایی نیز گفته اند که در انتظار صدور اجازه استفاده از این روش برای معالجه احتمالی بیماران مبتلا به “کووید- نزده” اند. در این روش، پزشکان با انتقال پلاسمای خون افرادی که از بیماری کووید- نزده شفا یافته اند تلاش می کنند تا دریابند که آیا انتقال پلاسمای خون شفا یافتگان امکان زنده ماندن بیماران مبتلا به ویروس کرونا را افزایش می دهد یا خیر.

با این حال دانشمندان تاکید می کنند که هیچ تضمینی برای نتیجه بخش بودن استفاده از این روش وجود ندارد. پیش از این نخستین مرحله آزمایش بالینی واکسین کرونا در چین و آمریکا آغاز شده است. روزنامه تایمز گزاش داده است که یکصدو هشت داوطلب چینی که در رده های سنی هژده تا شصت سال قرار دارند و از شهر ووهان چین استند، در روز های گذشته اولین تزریق واکسین را دریافت کرده‌ اند.

آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که اولین واکسین بالینی کرونا را بالای یک فرد داوطلب چهل و پنج ساله آمریکایی انجام داده است. براساس گزارشها، داوطلبانی که در این آزمایش ها شرکت کرده ‌اند، شش تا دوازده ماه مورد پیگیری قرار می گیرند تا آثار واکسین بر روی بدن آن ها مطالعه شود.

از سویی دیگر روسیه نیز اعلام کرده است که آزمایش واکسین کرونا را روی حیوانات آغاز کرده است و اولین نتایج این آزمایش‌ ها در ماه جون مشخص خواهد شد. همزمان گلوبال تایمز گزارش داده است که شرکت‌ های داروسازی چند ملیتی وعده داده اند که واکسین بیماری کووید- نزده را طی دوازده تا هژده ماه برای توزیع در سراسر جهان آماده کنند. با این همه، سازمان جهانی صحت اعلام کرده است که این نهاد بین ‌المللی و دانشمندانی از سراسر دنیا در حال کار روی بیست واکسین مختلف کرونا اند که برخی از این واکسین‌ ها در مرحله آزمایش ‌های بالینی قرار دارند. در حال حاضر هیچ واکسین یا درمان تایید شده ‌ای برای ویروس کرونا کشف نشده است. براساس آخرین گزارشها، ویروس کرونا تاکنون در سراسر جهان نزدیک به چهارصدو بیست و سه هزار تن را مبتلا و جان بیش از هژده هزار و نه صد تن را گرفته است.