مسوولان صحی ولایت هرات می گویند که سه فرد مشکوک به ویروس کرونا در این ولایت شناسایی شده ‌اند. مسوول بخش نظارت و پاسخ ‌دهی به امراض ملی ریاست صحت عامه ولایت هرات می گوید که این سه مورد سابقه سفر به ایران را داشته و علایم کرونا را نیز دارند. وی می گوید که […]

مسوولان صحی ولایت هرات می گویند که سه فرد مشکوک به ویروس کرونا در این ولایت شناسایی شده ‌اند. مسوول بخش نظارت و پاسخ ‌دهی به امراض ملی ریاست صحت عامه ولایت هرات می گوید که این سه مورد سابقه سفر به ایران را داشته و علایم کرونا را نیز دارند. وی می گوید که سی و شش تن دیگر نیز که به تازگی از شهر قم ایران برگشته ‌‌اند در قرنطین نگهداری می ‌شوند. او اما تاکید کرده است که این افراد علایم ویروس کرونا را ندارند.

ولایت هرات در غرب کشور مرز طولانی با ایران دارد. احمد امیر نژاد، مسوول بخش نظارت و پاسخ‌ دهی به امراض ملی اداره صحت ولایت هرات روز یکشنبه گفت که این سه مورد سابقه سفر به ایران را داشته و علایم کرونا را نیز دارند. به گفته آقای امیر نژاد از افراد مشکوک نمونه‌ گیری شده و به کابل فرستاده شده است.

وی می گوید که در حال حاضر سی و شش تن دیگر نیز که به تازگی از شهر قم ایران برگشته ‌‌اند در قرنطین نگهداری می ‌شوند. او اما تاکید کرده است که این افراد علایم ویروس کرونا را ندارند.

در همین خصوص سفارت افغانستان در تهران نیز بر اساس اطلاعیه ‌ای گفته است تا اطلاع بعدی ارایه خدمات کنسلی را به حالت تعلیق در می ‌آورد.

اواخر ماه گذشته میلادی و با اعلام وضعیت اضطراری از سوی سازمان جهانی صحت در رابطه با کرونا وزارت صحت عامه کمیته هفت نفری را برای روی دست گرفتن “تدابیر پیشگیرانه و انسجام همکاری ‌ها” تشکیل داد. نماینده سازمان جهانی صحت در افغانستان و مسوولان ارشد وزارت صحت عامه از اعضای این کمیته هفت نفری اند.

حبیب اروال، رییس بخش کنترول امراض در وزارت صحت عامه می گوید که، تیم‌ های صحی در میدان های هوایی کابل، بلخ، هرات و کندهار موظف شده ‌اند تا بر اساس علایم مشخص شده از سوی سازمان جهانی صحت موارد مشکوک را شناسایی و اقدامات لازم را انجام بدهند.

حدود یک هفته قبل برای نخستین بار وجود کرونا در شهر قم ایران تایید شد. تاکنون شمار قربانیان کرونا در ایران به پنج تن و مبتلایان به آن بیست و هشت تن گفته شده است.