دبیرکل ناتو گفته است که گروه طالبان باید به هدف کاهش خشونت گام های لازم را بردارد. ینس استولتنبرگ گفته است که این پیمان متعهد است به کمک ‌های خود به افغانستان ادامه دهد. دبیرکل ناتو با تاکید بر اینکه این سازمان از هر گامی برای کاهش خشونت ‌ها در افغانستان حمایت می ‌کند، گفته […]

دبیرکل ناتو گفته است که گروه طالبان باید به هدف کاهش خشونت گام های لازم را بردارد. ینس استولتنبرگ گفته است که این پیمان متعهد است به کمک ‌های خود به افغانستان ادامه دهد.

دبیرکل ناتو با تاکید بر اینکه این سازمان از هر گامی برای کاهش خشونت ‌ها در افغانستان حمایت می ‌کند، گفته که گروه طالبان باید اراده واقعی خود را در این خصوص نشان دهد.

ینس ستولتنبرک گفته است: “از فرایند صلح در افغانستان و از هر ابتکاری در زمینه برقراری گفتگو میان افغانستانی ‌ها حمایت می‌کنیم. هدف از گفتگوهای آمریکا و طالبان برای تسهیل شرایط مذاکرات میان افغان‌ستانی ها است زیرا تنها راه ایجاد صلح پایدار در افغانستان این است که افغانستانی ‌ها مالک فرایند صلح باشند و درباره راه پیش رو توافق کنند.”

دبیرکل ناتو تأکید کرده است که گروه طالبان باید برای کاهش خشونت ها، گام های عملی بردارند. او افزوده که وزیر دفاع آمریکا، وزیران دفاع ناتو را در جریان آخرین جزییات تلاش ‌ها برای رسیدن به توافق با طالبان قرار داد.

ینس ستولتنبرک گفته است: “طالبان هم باید خواست و اراده واقعی و توانایی خود را برای کاهش خشونت ‌ها به اثبات برساند. این گروه باید درک کند که هرگز در میدان جنگ پیروز نخواهد شد و باید پشت میز مذاکره به توافق برسند.”

بااین حال، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا می گوید که درباره پیشنهاد طالبان مبنی بر “کاهش خشونت ‌ها” با متحدان خود مشورت می ‌کند.

وزیر دفاع آمریکا گفته است: “پیشنهاد کاهش خشونت ‌ها روی میز گذاشته است. من اینجایم و با متحدان خود در این رابطه مشوره می ‌کنم. بیشتر از این چیزی برای اعلام ندارم. من در این رابطه قبل از مشوره‌ ها و تلاش‌های دپلومات ‌های چیزی گفته نمی ‌توانم.”

دبیرکل ناتو گفته است که آمریکا و ناتو به ‌دنبال حضور دایمی در افغانستان نیستند و درباره کاهش نیروهای خود به گونه مشترک تصمیم خواهند گرفت. دبیرکل ناتو و مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا عصر چهارشنبه در آستانه نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل، دیدار و بر تداوم همکاری‌های نظامی دو طرف در عراق و افغانستان تأکید کردند. نشست وزیران دفاع کشور های عضو ناتو عصر چهارشنبه در بروکسل برگزار شد.