براساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا توافق صلح با طالبان را به گونه مشروط پذیرفته و احتمال دارد که موافقتنامه صلح میان آمریکا و طالبان پس از ختم دوره امتحانی کاهش خشونت ها از سوی طالبان، به امضا برسد. درهمین حال، مایک پومپیو وزیر خارجه آمریکا شام روز سه شنبه در […]

براساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا توافق صلح با طالبان را به گونه مشروط پذیرفته و احتمال دارد که موافقتنامه صلح میان آمریکا و طالبان پس از ختم دوره امتحانی کاهش خشونت ها از سوی طالبان، به امضا برسد.

درهمین حال، مایک پومپیو وزیر خارجه آمریکا شام روز سه شنبه در تماس تلفنی به سران حکومت وحدت ملی از پیشرفت در روند گفتگوهای صلح میان آمریکا و طالبان به آنان اطمینان داده است. از سو یی هم رییس جمهور غنی نیز در تویتر خود نوشته است که مایک پمپیو وزیر خارجه آمریکا، درباره پیشنهاد طالبان مبنی بر کاهش خشونت ها به وی معلومات داده است. همچنان ریاست اجرایی در بیانیه ای گفته که آقای پمپیو در گفتگوی تلفنی با عبدالله عبدالله، از پیشرفت‌ در مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان و همچنان بحث “کاهش خشونت ها” خبر داده است.

درهمین حال، مارکس پوتزل نماینده ویژه آلمان برای افغانستان از پیشرفت مذاکرات آمریکا و طالبان در خصوص کاهش خشونت پایدار در افغانستان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی استقبال کرده است.

مارکس پوتزل افزوده است: “این پیشرفت دستاورد بزرگ در راستای تامین صلح دایمی در افغانستان است. هیچ طرف دخیل در مذاکره نباید این پیشرفت را با خطر مواجه کند. تمام طرف ‌های دخیل در مذاکرات برای آغاز گفتگوهای معنی دار صلح اراده سیاسی خود را نشان دهند و آلمان برای تسهیل این روند آماده همکاری است.”

این در حالیست که رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه هنگام سخنرانی در یک نشست در آمریکا گفته که پیشرفت ‌های قابل ملاحظه در روند صلح با طالبان به وجود آمده وتوافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان به زودی در روزها و یا هفته آینده به امضا خواهد رسید. به گفته او، همزمان با امضای توافقنامه صلح افغانستان، خشونت جاری در افغانستان به پایان خواهد رسید. اما او در مورد چگونگی پایان خشونت در افغانستان جزییات بیشتر نداده است.

همچنان شماری از جنرالان پیشین آمریکایی گفته‌اند که دولت آمریکا باید از حکومت جدید افغانستان حمایت قوی کرده و بر پاکستان فشار وارد کند تا دست از حمایت طالبان بردارد.

از سویی هم، بیلی هاتسون نماینده آمریکا در ناتو در حاشیه نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسل گفته که طالبان باید برای آغاز مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان آمادگی نشان داده و برای آینده کشور خود از طریق صلح آمیز گام‌های جدی بردارند.