گفتگوی هیأت طالبان و امریکا در مورد امضای توافقنامه صلح

گروه طالبان اعلام کرده است که نمایندگان امریکا و این گروه در مورد امضای توافقنامه صلح و مراسم آن گفتگو کرده ‌اند. سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر گفته است که گفتگو میان نمایندگان دو طرف از دیروز به این سو آغاز شده و تا چند روز دیگر ادامه خواهد داشت. این در حالیست که روز گذشته وزیر خارجه پاکستان با اشاره به روند صلح افغانستان از آمادگی طالبان برای کاهش خشونت‌ها خبر داده بود. یک منبع گروه طالبان که نخواست نامش گرفته شود نیز به رسانه ها گفته است که این گروه تنها “به کاهش خشونت” در شهرهای بزرگ توافق کرده ‌اند. درهمین حال، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در توییتی تامین آتش‌بس را  یگانه راه برای رسیدن به صلح پایدار در کشور دانسته است.

گروه طالبان از دور تازه دیدار زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، با نمایندگان این گروه در قطر خبر داده و این گفتگوها را مفید خوانده است. سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز جمعه در رشته پیام‌های در صفحه تویترش گفته است که این گفتگوها میان دو طرف روز پنجشنبه آغاز شده و تا چند روز دیگر ادامه خواهد داشت.

سهل شاهین در تویت نوشته: تیم مذاکراتی طالبان بریاست محترم ملا برادر آخند، معاون گروه طالبان و رییس دفتر سیاسی این گروه با تیم مذاکراتی امریکا تحت ریاست داکتر خلیلزاد نشستی داشت و درمورد امضای توافقنامه ومراسم آن صحبت کردند.

همزمان با آغاز این گفتگوهای زلمی خلیلزاد با نمایندگان طالبان خبرگزاری اسوشتیدپرس گزارش داده است که گروه طالبان طرح آتش‌بس موقت را به نماینده امریکا در امور مصالحه افغانستان در قطر سپرده اند.

این خبرگزاری به نقل از مقام‌های طالبان که آنان از گرفتن نام شان در گزارش خودداری کرده اند گفته است که این طرح را به روز چهارشنبه هفته گذشته به آقای خلیلزاد تحویل داده اند. به گفته آنان رهبری این گروه توافق کرده اند که به مدت یک هفته، خشونت‌ها در افغانستان کاهش دهند. این در حالیست که روز گذشته وزیر خارجه پاکستان گفت که طالبان به پیشنهاد امریکا مبنی بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان اعلام آمادگی کرده اند. وزیر خارجه پاکستان ابراز امیدواری کرد که با تامین امنیت در منطقه، مردم افغانستان و پاکستان نفع ببرند.

همچنان، وزیر دولت در امور صلح روز پنجشنبه در نشستی در کابل گفت که کاهش خشونت ‌ها مفهومی ندارد و برای شان پذیرفنتی نیست.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top