وزیر خارجه پاکستان می ‌گوید که گروه طالبان به پیشنهاد آمریکا مبنی بر کاهش خشونت‌ ها در افغانستان اعلام آمادگی کرده است. وزیر خارجه پاکستان ابراز امیدواری کرده است که با تامین امنیت در منطقه، مردم افغانستان و پاکستان نفع ببرند. شاه محمود قریشی با فرستادن یک بیانیه تصویری به رسانه ‌های پاکستانی گفته است […]

وزیر خارجه پاکستان می ‌گوید که گروه طالبان به پیشنهاد آمریکا مبنی بر کاهش خشونت‌ ها در افغانستان اعلام آمادگی کرده است. وزیر خارجه پاکستان ابراز امیدواری کرده است که با تامین امنیت در منطقه، مردم افغانستان و پاکستان نفع ببرند.

شاه محمود قریشی با فرستادن یک بیانیه تصویری به رسانه ‌های پاکستانی گفته است که پاکستان پیشرفت در مذاکرات جاری میان نمایندگان آمریکا و طالبان را توقع داشت. آقای قریشی گفته است که پاکستان، افغانستان و منطقه به فضای امن و با ثبات نیاز دارند؛ اما آنچه برای پاکستان خوشحال ‌کننده است؛ انجام درست مسوولیت سپرده شده این کشور در روند صلح افغانستان است.

وزیر امور خارجه پاکستان افزوده است: “طالبان به درخواست کاهش خشونت‌ها اظهار آمادگی کرده اند. من می ‌دانم که با این اقدام به سوی توافق صلح پیشرفتی صورت گرفته است.”

با این حال، عبدالسلام رحیمی وزیر دولت در امور صلح می ‌گوید که دولت افغانستان آتش ‌بس می ‌خواهد و “کاهش خشونت” معنا ندارد. به گفته او، در صورتی که طالبان با آتش‌ بس توافق هم کند، بازهم دولت افغانستان در مرحله‌ آتش ‌بس با چالش‌ هایی مواجه خواهد بود.

او افزوده که در زمان آتش ‌بس، طالبان سلاح و مواد مخدر قاچاق می ‌کنند که این کار دولت افغانستان را با چالش مواجه خواهد کرد. به گفته‌ آقای رحیمی، هنوز در موضع طالبان تغییری به وجود نیامده، اما در صورتی که طالبان حاضر به مذاکره با دولت افغانستان شوند، بزرگ‌ ترین دستاورد برای افغانستان خواهد بود.

نمایندگان آمریکا و طالبان که در دوحه قطر مشغول گفتگو اند؛ تاکنون به صورت رسمی در مورد پذیرفتن کاهش خشونت‌ ها چیزی نگفته اند.

طالبان در حالی به درخواست کاهش خشونت‌ها اعلام آمادگی کرده است که جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان بر سرکوب طالبان تاکید کرده است. جنرال میلر در دیدار با والی هرات گفته است که برای سرکوب طالبان به برنامه ‌ریزی عملیات موثر نیاز دارد.