مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است که این کشور ممکن بدون توافق صلح با طالبان سربازانش را در افغانستان کاهش دهد. مشاور امنیت ملی آمریکا، رسیدن به توافق صلح با طالبان در سال روان میلادی را ممکن دانسته و گفته است که اگر این توافق نهایی هم نشود، رییس جمهور ترامپ شمار سربازان آمریکایی را […]

مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است که این کشور ممکن بدون توافق صلح با طالبان سربازانش را در افغانستان کاهش دهد. مشاور امنیت ملی آمریکا، رسیدن به توافق صلح با طالبان در سال روان میلادی را ممکن دانسته و گفته است که اگر این توافق نهایی هم نشود، رییس جمهور ترامپ شمار سربازان آمریکایی را در افغانستان کاهش خواهد داد.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته است که رسیدن توافق با طالبان در جریان سال روان ممکن است؛ اما تاکید کرده است که اگر این توافق نهایی هم نشود، رییس جمهور ترامپ آماده کاهش سربازان آمریکایی از افغانستان است.

مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه در گفتگوی با ویب سایت خبری “اکسیوس” گفته است که آمریکا به شرایطی برگشته که با طالبان در حال گفتگو است.

وی افزوده است: “نیروهای امنیتی افغانستان بهتر عمل می‌کنند و فکر می‌کنم به زودی در یک موقعیت قرار خواهیم گرفت، خواه با یک توافق باشد و یا بدون توافق که ردپای نظامی خود را در افغانستان کاهش دهیم.”

مشاور امنیت ملی آمریکا در پاسخ به این پرسش در مورد این‎که ترامپ قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با طالبان توافق کند، گفته است که بر اساس زمان برگزاری انتخابات قضاوت نمی‌کند؛ اما ممکن است که امسال به توافق برسد. او تاکید کرده است که روی توافق صلح کار می کنند و ابراز امیدواری کره است که باید توافق خوبی باشد.

پیش از این رییس جمهور ترامپ در سفر به افغانستان در پایگاه بگرام اعلام کرد که شمار سربازانش را در این کشور تا سقف هشت هزار و شش صد تن کاهش خواهد داد. خروج سربازان آمریکایی از افغانستان یکی از پیش شرط های طالبان در روند گفتگوهای صلح است.