ایران و روسیه نسبت به انتقال تروریستان داعش به افغانستان نگران است. دبیر شورای ‌عالی امنیت ملی ایران در دومین نشست امنیت منطقه ای در تهران گفته است که پس از شکست داعش در عراق و سوریه، تهران نگران منتقل شدن جنگجویان داعش به افغانستان است. در همین حال، دبیر شورای امنیت ملی روسیه در […]

ایران و روسیه نسبت به انتقال تروریستان داعش به افغانستان نگران است. دبیر شورای ‌عالی امنیت ملی ایران در دومین نشست امنیت منطقه ای در تهران گفته است که پس از شکست داعش در عراق و سوریه، تهران نگران منتقل شدن جنگجویان داعش به افغانستان است. در همین حال، دبیر شورای امنیت ملی روسیه در این نشست آمریکا را متهم کرده که جنگجویان داعش را در افغانستان پیشبانی می کند.

دومین نشست گفتگوی امنیت منطقه ‌ای، روز چهارشنبه با حضور دبیران و مشاوران امنیت ملی و مقام‌ های بلندپایه امنیتی کشورهای افغانستان، ایران، روسیه، چین، هند، تاجیکستان و ازبیکستان در تهران برگزار شد. موضوع محوری این نشست بر موضوع افغانستان متمرکز است. علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در این نشست، تروریزم و حضور قدرت های جهانی در منطقه را، اصلی‌ ترین تهدیدات برای منطقه توصیف کرد.

وی گفت که پس از شکست داعش در عراق و سوریه، تهران نسبت به منتقل شدن جنگجویان این گروه به افغانستان نگران است.

با این حال، نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه در این نشست آمریکا را متهم کرد که جنگجویان داعش را در افغانستان پیشبانی کرده است. دبیر شورای امنیت ملی روسیه گفت: “شواهد زیادی وجود دارد که آمریکا دست ‌اندرکار انتقال و پشتیبانی نیروهای داعش به افغانستان است. بر اساس آخرین برآوردهای انجام شده، بین دوهزار و پنجصد تا چهار هزار نیروی داعشی در افغانستان حضور دارند.”

از سویی هم، حمدالله محب، مشاورامنیت ملی ریاست ‌جمهوری در این نشست گفت که ضربات سنگینی بر گروه جنبش اسلامی ترکستان و افراد وابسته به گروه تروریستی داعش در ولایت های شمال شرق افغانستان وارد شده و تعدادی از آنان به پاکستان فرار کرده‌اند.

همچنان وزیر امنیت ملی چین تأکید کرد که برای تأمین امنیت پایدار در افغانستان باید به توسعه همه ‌جانبه این کشور توجه جدی شود.

نخستین نشست گفتگوی امنیت منطقه ‌ای تهران در میزان ماه سال گذشته و با حضور کشورهای افغانستان، ایران، روسیه، چین و هند و با موضوع افزایش هماهنگی میان کشورهای منطقه در برابر “تروریزم تکفیری” برگزار شد.