درپی انفجار موتر بمبگذاری شده و درگیری در ولسوالی بگرام ولایت پروان یک زن جان باخته و هشتاد تن دیگر زخم برداشته اند. مسوولان محلی پروان می گویند که انفجاری انتحاری با موترهای بمبگذاری شده در نزدیکی پایگاه آمریکا در بگرام رخ داده است. مسوولان محلی ولایت پروان می‌گویند که در اثر انفجار یک موتر […]

درپی انفجار موتر بمبگذاری شده و درگیری در ولسوالی بگرام ولایت پروان یک زن جان باخته و هشتاد تن دیگر زخم برداشته اند. مسوولان محلی پروان می گویند که انفجاری انتحاری با موترهای بمبگذاری شده در نزدیکی پایگاه آمریکا در بگرام رخ داده است.

مسوولان محلی ولایت پروان می‌گویند که در اثر انفجار یک موتر بمب‌گذاری شده در مقابل پایگاه نظامی بگرام، یک زن کشته و بیش از هشتاد غیرنظامی زخمی شده اند. این انفجار حوالی ساعت شش صبح روز چهارشنبه در مقابل یکی از دروازه‌ های “فرعی” میدان هوایی بگرام رخ داده که از پس از آن، شماری از مهاجمان وارد ساختمان شفاخانه کوریایی‌ها شده اند.

عبدالشکور قدوسی، ولسوالی بگرام می گوید که بسیاری از باشندگان محل در نتیجه فروریختن سقف منازل و شیشه ‌ها زخمی شده اند که برای درمان به شفاخانه‌ های ولسوالی بگرام، چاریکا و ایمرجینسی‌های کابل و پنجشیر منتقل شده اند.

ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان گفته است که مهاجمان بر یک شفاخانه حمله کرده و به نیروهای خارجی آسیب نرسیده است.

دگروال سونی لگیت، سخنگوی ناتو گفته که حمله مهاجمان توسط نیروهای خارجی و نظامیان افغانستان دفع شده است. سخنگوی ناتو از جزییات بیشتر در این مورد خودداری کرده است.

از سویی هم، وحیده شهکار، سخنگوی والی پروان می گوید که پس از وقوع انفجار، ده مهاجم به “شفاخانه کوریایی‌ها” در داخل پایگاه نظامی بگرام وارد و با نیروهای خارجی درگیر شده اند.

مسوولان محلی پروان می‌گویند که شفاخانه کوریایی‌ها در محوطه میدان هوایی بگرام دو سال پیش به مردم ولایت های اطراف پروان خدمات صحی عرضه می‌کرد؛ اما از سال دو هزار و شانزده به این سو خالی بود.

در همین حال، ریاست جمهوری و ریاست اجرایی حکومت طی اعلامیه های جداگانه این حمله را تروریستی خوانده و محکوم کرده اند. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در واکنش به این حمله گفته است که برقراری صلح، آتش بس و پایان خشونت ‌ها، خواست‌ های همیشگی حکومت و مردم افغانستان است.