دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در پی تصمیم خود برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه، تهدید کرده است که اگر ترکیه دست به اقدامی “خارج از اندازه” بزند او اقتصاد این کشور را ویران خواهد کرد. پیش از این کرد های متحد آمریکا در سوریه و جمهوریخواهان در کنگره آمریکا از تصمیم آقای ترامپ […]

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در پی تصمیم خود برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه، تهدید کرده است که اگر ترکیه دست به اقدامی “خارج از اندازه” بزند او اقتصاد این کشور را ویران خواهد کرد.

پیش از این کرد های متحد آمریکا در سوریه و جمهوریخواهان در کنگره آمریکا از تصمیم آقای ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه انتقاد کرده اند. از سویی هم تصمیم ترکیه برای عملیات نظامی در شمال سوریه و خروج نظامیان آمریکایی از این ساحه، واکنش های زیادی را برانگیخته است. سازمان ملل متحد در واکنش خواستار حفاظت از جان غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی احتمالی ترکیه شده است. سخنگوی کاخ کرملین نیز در واکنش با تاکید به احترام به تمامیت ارضی سوریه، حضور تمامی نیروهای خارجی در سوریه را غیر قانونی خوانده و خواهان خروج آنان شده است. اتحادیه اروپا هشدار داده که هرگونه از سرگیری درگیری ها در شمال سوریه منجر به آوارگی بیشتر ساکنان خواهد شد. فرانسه از ترکیه خواسته تا از هرگونه عملیات نظامی در شمال سوریه پرهیز کند. جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در تماس تلفنی با وزیر خارجه ترکیه، با عملیات نظامی در شمال سوریه مخالفت کرده است. اما ترکیه می گوید برای ایجاد منطقه امن در این بخش سوریه عملیات نظامی را آغاز می کند.