ترامپ: گفتگو با گروه طالبان منتفی است؛ روسیه نگران کرد

دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا از سرگیری گفتگوهای صلح واشنگتن با گروه طالبان را منتفی دانسته است. این در حالیست که روزشنبه آقای ترامپ از توقف گفتگوهای صلح با گروه طالبان خبر داد. وی در تویتی نوشت که این تصمیم را پس از کشته شدن یک سرباز امریکایی درپی حمله انتحاری گروه طالبان در کابل اتخاذ کرده است.

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا گفته است تا جایی که به او مربوط می شود گفتگوها با طالبان منتفی است. آقای ترامپ روز شنبه برنامه دیدار با رهبران این گروه در امریکا را لغو کرده بود. دونالد ترامپ عصر روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران در واشنگتن گفت که انجام چنین دیداری تصمیم او بود و لغو آن هم به تصمیم او اجرا شد.

زلمی خلیلزاد، نماینده امریکا در امور صلح افغانستان یک هفته پیش، بعد از آخرین دور مذاکره با طالبان در قطر از رسیدن به توافقی “در اصول” با طالبان خبر داد و گفت این توافقنامه برای اجرایی شدن نیازمند تایید آقای ترامپ است.

آقای ترامپ دیداری که قرار بود یکشنبه در استراحتگاه ریاست جمهوری در مریلند با رهبران طالبان و همچنین به طور جداگانه با رییس جمهور انجام دهد را لغو کرد.

تصمیم آقای ترامپ برای دعوت از طالبان به کمپ دیوید، همچنین با انتقاد جمهوری خواهان و دمکرات هایی روبرو شد که آن را پذیرایی از تروریست ها در خاک امریکا می دانند.

آقای ترامپ روز دوشنبه به خبرنگاران گفت:”تصمیم من این بود که دیداری داشته باشیم. فکر می کردم کمپ دیوید مناسب است. تنها دلیل لغو آن این بود که آنها یک سرباز ما را کشتند.”

با این حال، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان از بهر متوقف شدن گفتگوهای صلح واشنگتن با گروه طالبان انتقاد کرده است. ضمیرکابلوف به خبر گزاری تاس روسیه گفته است که این کار دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا “نشانه منفی” در روند گفتگوهای صلح افغانستان است. آقای کابلوف اظهار امیدواری کرده است که گفتگو میان واشنگتن و گروه طالبان از سر گرفته شود.

این مقام روسی تاکید کرده که کشور درباره اوضاع افغانستان با مقام‌ های امریکایی بحث و گفتگو خواهند کرد. نماینده روسیه برای افغانستان همچنان گفته است که ممکن خشونت ‌ها در افغانستان افزایش یابد؛ اما ابراز امیدواری کرده که تلاش ‌های صلح برای پایان خشونت‌ها هر چه زودتر نتیجه دهد.

نوشته‌های مرتبط


Top