سفیر ازبیکستان در کابل در مورد جزییات سفر هیات طالبان به این کشور، وضاحت داده است. سفیر ازبیکستان در دیدار با مشاور شورای امنیت ملی گفته است که کشورش از روند صلح به رهبری و مالکیت دولت افغانستان حمایت می کند. هیأت گروه طالبان روز چهارشنبه هفته گذشته به ازبیکستان سفر کرد. این هیأت با […]

سفیر ازبیکستان در کابل در مورد جزییات سفر هیات طالبان به این کشور، وضاحت داده است. سفیر ازبیکستان در دیدار با مشاور شورای امنیت ملی گفته است که کشورش از روند صلح به رهبری و مالکیت دولت افغانستان حمایت می کند.

هیأت گروه طالبان روز چهارشنبه هفته گذشته به ازبیکستان سفر کرد. این هیأت با شماری از مقام ‌های ازبیکستانی مشمول وزیر امور خارجه و نماینده ویژه این کشور برای افغانستان دیدار کرد. وزارت امور خارجه کشور در واکنش به این سفر هیأت طالبان به ازبیکستان و شیوه پذیرایی این هیأت از سوی دولت ازبیکستان واکنش نشان داد. وزارت امور خارجه در اعلامیه ای گفت که استقبال رسمی ازبیکستان از طالبان به معنای”تسهیل مذاکرت صلح” نیست.

در این اعلامیه تأکید شده بود که افغانستان همواره از تلاش ‌های بین‌المللی برای صلح در کشور استقبال می‌ کند؛ اما با پذیرایی رسمی از طالبان بی‌ احترامی به مالکیت دولت افغانستان در روند صلح است.

اکنون، یادگار خواجه شادمانوف، سفیر ازبیکستان در دیدار با حمدالله محب مشاور امنیت ملی کشور درباره سفر هیأت طالبان به این کشور وضاحت داده است. او گفته که کشورش از روند صلح به رهبری و مالکیت دولت افغانستان حمایت می کند.

براساس خبرنامه دفتر رسانه ای شورای امنیت ملی، سفیر ازبیکستان همچنان گفته است که کشور با نمایندگان طالبان در مورد این که نمی ‌توان دستاوردهای هژده سال پسین به شمول حقوق بشر و حقوق زنان را در مذاکرات صلح نادیده گرفت، نیز صحبت کرده است. سفیر ازبیکستان تاکید کرده که کشورش در چهارچوب اصول دولت با دولت و بر اساس تعهدات دوجانبه در قبال صلح افغانستان تلاش می‌ کند.

بااین حال، مشاور امنیت ملی در این دیدار گفته است که تعاملات جدید سیاسی نباید به اعتماد به میان آمده آسیب رسانده و باعث ایجاد شک شود.