اسکات میلر: دستور توقف عملیات ها علیه طالبان را دریافت نکرده ایم

جنرال اسکات میلر فرمانده کل نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان گزارش ها درباره توقف عملیات ها علیه افراد گروه طالبان را رد کرده است.

رسانه‌ آمریکایی نیوزویک به نقل از مقام‌ های پنتاگون نوشته است که به تمامی نیروهای آمریکایی در افغانستان دستور داده شده که تمامی عملیات جنگی تهاجمی در برابر طالبان را محدود و مشوره‌دهی به نظامیان افغانستان را نیز متوقف کنند.

بر اساس این گزارش، دولت رییس‌ جمهور ترمپ کاهش حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان را به‌عنوان ابزاری برای نهایی کردن جزییات فنی گفتگوهای صلح به رهبری طالبان، پیشنهاد کرده است.

اما جنرال اسکات میلر فرمانده مأموریت حمایت قاطع ناتو در بیانیه ای این گزارش را تکذیب کرده است.

آقای میلر گفته است که او هیچ گونه دستوری برای تغییر صلاحیت ‌ها وعملیات ‌های نیروهای آمریکایی در افغانستان دریافت نکرده است.

نیوزویک روز یکشنبه در گزارشی به نقل از مقام های پنتاگون نوشته بود که هدف از کاهش عملیات ‌ها در برابر طالبان آمادگی خروج برای هزاران سرباز آمریکایی از افغانستان است. این مقام‌ ها به نیوزویک گفته اند که با نهایی شدن توافق میان آمریکا و طالبان شمار نیروهای آمریکایی از چهارده هزار به شش هزار تن در افغانستان کاهش خواهد یافت.

این گزارش در حالی منتشر شده است که هشتمین دور مذاکرات میان نمایندگان آمریکا و طالبان دوازدهم ماه اسد آغاز شد و روز یکشنبه پایان یافت.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای روند صلح افغانستان، بحث‌ های فنی روی جزییات توافقنامه دوجانبه آمریکا و طالبان را موثر خوانده است. آقای خلیلزاد در تویترش گفته است که به واشنگتن می رود تا درباره گام‌ های بعدی صلح مشوره کند. هنوز جزییات این توافقنامه همگانی نشده است.

نوشته‌های مرتبط


Top