صلیب سرخ: میزان خشونت های علیه غیرنظامیان هنوز بلند است

کمیته بین ‌المللی صلیب سرخ در افغانستان نسبت به بلند بودن رقم تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده است. این نهاد بین المللی در بیانیه ای گفته است که با وجود در جریان بودن گفتگوهای صلح هنوز میزان خشونت ها در برابر علیه نظامیان در افغانستان کاهش نیافته است.

کمیته بین ‌المللی صلیب سرخ با اظهار نگرانی از بلند بودن میزان تلفات غیرنظامیان، گفته که گفتگوهای صلح، شدت خشونت ‌ها و تاثیر آن بالای غیرنظامیان را کاهش نداده است. صلیب سرخ گفته که طرف‌های درگیر باید تلاش بیشتر در جلوگیری از تلفات غیرنظامیان کنند، چون آنان هیچ نقشی در جنگ ندارند.

خوان پدرو سکارر مسوول کمیته بین ‌المللی صلیب سرخ در افغانستان گفته است: “چنان که گفتگو ها جریان دارد، تمام طرف‌ های درگیر باید کارهای بیشتری برای حفاظت افراد و جایدادهای غیرنظامیان، کارکنان و مراکز صحی انجام دهند. تدابیر اتخاذ شده در حال حاضر برای حمایت از افراد و ساختارهای غیرنظامی کافی نیست.”

براساس بیانیه کمیته بین ‌المللی صلیب سرخ، بمباردمان هوایی، حملات شبانه و حملات در مناطق پرجمعیت منجر به جان باختن و زخمی شدن زنان، مردان و کودکان شده و منازل مسکونی، آموزشگاه‌ ها، مکان ‌های خرید و فروش و مراکز صحی هدف قرار گرفته است.

این نهاد گفته که نیازمندی ‌های بشری در حال افزایش است؛ اما وضعیت امنیتی کمک به افرادی را مشکل ساخته که به “آب، غذا، پناهگاه و امنیت” نیاز دارند.

این نهاد تاکید کرده که بربنیاد حقوق بین ‌المللی بشردوستانه، طرف‌ های درگیر باید اجازه بدهند که کمک ‌های بشری به افراد نیازمند رسانیده شود.

کمیته بین المللی صلیب سرخ تأکید کرده که نگران هدف قرار دادن مراکز صحی و بازداشت غیرنظامیان از سوی طرف ‌های درگیر در مناطق تحت منازعه است. این نهاد گفته در شش ماه نخست سال روان میلادی، در پنجاه و نه مورد، مراکز صحی هدف حمله قرار گرفته است.

پیش از این، صلیب سرخ به دلیل تهدیدات امنیتی، فعالیت ‌هایش را در افغانستان متوقف کرده بود؛ اما پس از مدتی، بخشی از فعالیت ‌هایش را دوباره آغاز کرد.

نوشته‌های مرتبط


Top