واشنگتن اسلام آباد و دهلی را به خویشتن داری دعوت کرد

واشنگتن از اسلام آباد و دهلی خواسته است که در خصوص منازعه کشمیر از خویشتن داری کار بگیرند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که واشنگتن به حمایت از گفتگوهای مستقیم بین هند و پاکستان درباره منازعه کشمیر ادامه می ‌دهد.

در حالی که منازعه بین هند و پاکستان در مورد کشمیر افزایش یافته، آمریکا خواستار خویشتن‌ داری و آرامش بین این دو کشور همسایه دارای سلاح اتمی شده ‌است.

آژانس خبری رویترز به نقل از یک اعلامیه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نوشته که در آن گفته شده ‌است، آمریکا به حمایت از گفتگوهای مستقیم بین هند و پاکستان در مورد کشمیر و سایر موضوعات مورد منازعه ادامه می‌ دهد.

این اعلامیه همزمان با مسافرت پنج روزه‌ای الیس ولز سرپرست معاونیت وزارت خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی به پاکستان صادر شده‌است. الیس ولز درباره صلح افغانستان با مقام های پاکستان گفتگو می‌ کند. انتظار می ‌رود که خانم ولز مسأله کشمیر را نیز با مقام های پاکستان مطرح کند.

این در حالیست که عمران خان نخست وزیر پاکستان تعهد کرده که با استفاده از همه شیوه‌ های ممکن هند را مجبور خواهد کرد تا تصمیم در مورد “وضعیت خاص” کشمیر تحت اداره آن کشور را لغو کند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان نیز روز چهارشنبه از طریق تلویزیون آن کشور گفت، سفیر این کشور از دهلی را فرا خوانده و سفیر هند را دوباره به آن کشور خواهند فرستاد.

همزمان با این اظهارات آقای قریشی، اسلام‌ آباد در یک اعلامیه گفته است که به مثابه بخشی از کاهش روابط دیپلوماتیک با هند، تجارت با آن کشور را به حالت تعلیق قرار داده و این موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل ‌متحد مطرح خواهد کرد. حکومت پاکستان همچنان از دونالد ترمپ رییس جمهور آمریکا خواسته است که برای حل بحران طولانی کشمیر بین هند و پاکستان میانجیگری کند.

تنش ‌ها بین اسلام‌ آباد و دهلی بعد از آن افزایش یافت که حکومت هند “وضعیت خاص” کشمیر تحت اداره این کشور را لغو و هزاران نظامی اضافی را به آن منطقه اعزام کرد.

تاکنون حدود پنج صد و شصت تن در جریان عملیات شب گذشته نیروهای هند در منطقه کشمیر تحت اداره آن کشور دستگیر شده ‌اند.

نوشته‌های مرتبط


Top