سازمان ملل متحد اعلام کرده است که تنها در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، نزدیک به چهار هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده ‌اند. در این گزارش آمده با آن که تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال جاری بیست و هفت درصد کمتر از زمان مشابه در سال گذشته است، با […]

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که تنها در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، نزدیک به چهار هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده ‌اند.

در این گزارش آمده با آن که تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال جاری بیست و هفت درصد کمتر از زمان مشابه در سال گذشته است، با آن هم تلفات غیرنظامیان در افغانستان نگران کننده است. در این گزارش آمده که ملل متحد از تمام گروه‌های درگیر برای کاهش تلفات غیرنظامیان و رساندن آن به صفر در خواست کرده است و از آن حمایت می ‌کند. این تقاضا در بیانیه مشترک اشتراک کنندگان در نشست گفتگوی بین الافغانی در دوحه برگزار شده بود، صورت گرفته است. سازمان ملل متحد از طرف‌های درگیر خواسته تا به خواست افغانستانی ها مبنی بر رساندن تلفات غیرنظامیان به صفر توجه کنند.

در گزارش آمده که درگیری‌های زمینی هر چند نسبت به ربع اول سال دوهزار و هژده شانزده درصد کاهش یافته اما هنوزهم به عنوان یکی از عوامل عمده تلفات غیرنظامیان باقیمانده و عامل یک سوم مجموع تلفات غیرنظامیان است.

در این گزارش آمده که استفاده از مواد انفجاری تعبیه شده به ویژه در حملات غیر انتحاری دومین دلیل عمده است که بیست و هشت درصد از مجموع تلفات را تشکیل می‌ دهد. تلفات غیرنظامیان از اثر عملیات هوایی به چهارده درصد رسیده است.

سازمان ملل در این گزارش، پنجاه و دو درصد تمام تلفات غیرنظامیان را به عناصر مخالف دولت، سی و هشت درصد را به طالبان، یازده درصد را به داعش و سه درصد آن را به عناصر نامشخص مخالف دولت نسبت داده است.

در گزارش آمده که تلفات غیرنظامیان که به عناصر مخالف دولت نسبت داده شده است در مقایسه با سال دوهزار و هژده در نیمه اول سال دوهزار نزده به چهل و سه درصد کاهش یافته است.

در این گزارش همچنان آمده که زنان از منازعات مسلحانه در افغانستان متاثر می شوند. این گزارش می افزاید که تا سی جون سال دوهزار و نزده درگیری ‌ها باعث کشته و زخمی شدن چهارصد و سی زن شده است که این رقم در مقایسه با زمان مشابه در سال دوهزار و هژده کاهش بیست و دو درصدی را نشان می دهد.

سازمان ملل همچنان گفته که تلفات کودکان با سه صد و بیست و هفت کشته و هشتصد و هشتاد زخمی تقریبا یک سوم مجموع تلفات غیرنظامیان را تشکیل می دهد. در این گزارش گفته شد که کودکان هشتاد و چهار درصد از مجموع تلفات غیرنظامیان از اثر مواد انفجاری باقیمانده از جنگ را تشکیل می ‌دهند.