تعلیق وظیفه ولسوال واخان بدخشان از بهر آزار جنسی یک گردشگر خارجی

اداره مستقل ارگان ‌های محلی اعلام کرده که وظیفه ولسوال واخان در ولایت بدخشان به دلیل اتهام آزار و اذیت جنسی علیه او به تعلیق درآمده است.

ولسوالی واخان طبیعت زیبا و منابع طبیعی سرشار دارد. این ولسوالی چند سال قبل پس از بندر امیر بامیان به عنوان دومین پارک ملی افغانستان معرفی شد. طبیعت زیبا باعث جلب گردشگران خارجی به این منطقه شده است. در کنار موجودیت نمونه ‌های متنوع و کمیاب از حیات وحش، امنیت نسبی نیز علت دیگر برای جذب گردشگران از شرق و غرب به این منطقه است. پلنگ برفی، بز کوهی، آهوی مارکوپولو و برخی از انواع نادر پرندگان در واخان پیدا می ‌شود.

براساس گزارش ها، حدود دوماه قبل یک زوج گردشگر خارجی به هدف دیدن جاذبه های گردشگری به ولسوالی واخان بدخشان سفر کرده بودند. این زوج پس از دیدن بخش های ولسوالی واخان به دفتر ولسوال این ولسوالی می روند و ولسوال به آزار جنسی خانم می پردازد و این زوج مجبور می شوند، از طریق مناطق مرکزی خود را به تاجیکستان برسانند. آنان پیش وارد شدن به خاک تاجیکستان شکایتی را به فرماندهی نیروهای مرزی کشور ثبت کرده اند. این شکایت حدود دو هفته قبل همگانی شده است. اکنون وظیفه ولسوال خان تعلیق شده است.

سید شاه سقیم، سخنگوی اداره مستقل ارگان‌ های محلی گفت که این تصمیم پس از آن گرفته شد که یک گردشگر خارجی، عبدالمعرووف خیرخواه، ولسوال واخان را به آزار و اذیت جنسی متهم کرد. آقای سقیم افزوده که روز دوشنبه والی بدخشان اداره مستقل ارگان‌های محلی را در جریان گذاشته است.

به گفته سخنگوی اداره مستقل ارگان ‌های محلی، این اداره به مقام های محلی بدخشان هدایت داده تا هرچه زودتر یک هیات را تعیین کنند و برای بررسی این موضوع به ولسوالی واخان برود.

بااین حال، نیک محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان گفته که شکایت این زن خارجی دو هفته قبل به ولایت بدخشان رسیده و یک هیات دولتی در حال حاضر سرگرم بررسی این ادعا است. آقای نظری گفته این زن که گفته می ‌شود شهروند استرالیا باشد، با شوهرش برای گردش به این ولسوالی سفر کرده بود.

گزارشگر: مقام “سیغانی”

نوشته‌های مرتبط


Top