آژانس بین ‌المللی انرژی هسته ای در بیانیه‌ ای اعلام کرده است که ایران سقف غنی سازی اورانیوم خود را از سطح سه اعشاریه شصت و هفت درصد افزایش داده است. پیش از این ایران اعلام کرده بود که در واکنش به خروج یک ‌طرفه آمریکا از توافق هسته ‌ای، غنی ‌سازی اورانیوم را به […]

آژانس بین ‌المللی انرژی هسته ای در بیانیه‌ ای اعلام کرده است که ایران سقف غنی سازی اورانیوم خود را از سطح سه اعشاریه شصت و هفت درصد افزایش داده است.

پیش از این ایران اعلام کرده بود که در واکنش به خروج یک ‌طرفه آمریکا از توافق هسته ‌ای، غنی ‌سازی اورانیوم را به چهار اعشاریه پنج درصد رسانده است. اتحادیه اروپا از تهران خواسته است تا از این تصمیم خود برگردد و مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا نیز گفته که فشارها بر ایران ادامه خواهد داشت و تاکید کرده که آمریکا هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح اتمی دست یابد. اما روسیه در بیانیه ‌ای خواستار واکنش “آرام” بین ‌المللی به این اقدام ایران شده  و چین نیز “زورگویی یک جانبه” آمریکا را علت بالا گرفتن بحران مربوط به برنامه هسته ای ایران دانسته است. با این همه، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی هسته ای ایران گفته که یکی از گزینه ‌های گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران می ‌تواند غنی‌ سازی بیست درصد اورانیوم باشد.