نگرانی روسیه از افزایش تروریستان داعش در شمال افغانستان

ریس سازمان اطلاعات روسیه از افزایش تروریستان داعش در شمال افغانستان در نزدیکی مرز تاجیکستان هشدار داده است. این مقام امنیتی روسیه خواستار تشدید کنترل مرزی توسط مقام‌های تاجیکستان شده است.

مقام های اطلاعاتی روسیه می‌گویند که گروه تروریستی داعش توانسته حدود پنج هزار تروریست را در مرزهای شمالی افغانستان با جمهوری ‌های شوروی سابق گردهم آورد. به نوشته وبسایت “آر‌.تی”. الکساندر بورتینکوف، رییس سازمان اطلاعات روسیه، در نشستی با سران سازمان‌های اطلاعاتی این کشورها در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان از استقرار دوباره این گروه های تروریستی در مرزهای روسیه با افغانستان نگرانی کرده است.

رییس سازمان اطلاعات روسیه گفته است که افراد این گروه اکنون تلاش دارند در مناطقی که دولت سوریه کنترلی بر آنها ندارد از نو گروه‌ هایی ایجاد کنند و یا در اردوگاه‌ های پناهندگان مخفی شوند.

به گفته وی اعضای این گروه ‌های تروریستی تلاش دارند با مخفی نگهداشتن هویت خود به عنوان پناهجو و مهاجر به جمهوری‌های روسیه سابق نفوذ کنند.

بر اساس معلومات سازمان اطلاعات روسیه، باقیماندگان داعش پس از شکست‌ های عمده در عراق و سوریه عمدتا تلاش دارند نیروهای خود را در دیگر نقاط جهان از جمله شمال افریقا و جنوب شرق آسیا مستقر کنند.

روسیه در سال‌ های اخیر به تکرار نگرانی خود را از احتمال گسترش فعالیت های داعش به آسیای مرکزی ابراز داشته است. اما برخی ناظران می‌گویند کرملین در مورد آمار جنگجویان داعش در افغانستان مبالغه می‌کند تا تماس ‌های خود با طالبان را توجیه کند.

نوشته‌های مرتبط


Top