رد طرح پرداخت هزینه سفر هیات طالبان از سوی کنگره آمریکا

وزارت دفاع آمریکا می گوید که گنگره این کشور مصارف ملاقات میان مذاکره کنندگان حکومت افغانستان و گروه طالبان را نمی پردازد. کمیته فرعی بودجه دفاعی در مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه هزینه‌های سال دوهزار و بیست را تصویب کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا با طرح پرداخت هزینه سفر و اقامت هیأت مذاکره‌کننده صلح طالبان که از سوی پنتاگون و یا وزارت دفاع این کشور پیش‌کش شده بود، مخالفت کرده است. وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که هزینه تسهیل مذاکره میان هیات دولت افغانستان و گروه طالبان را به دلیل مخالفت مجلس نمایندگان این کشور نمی ‌پردازد. به گزارش رسانه ‌ها، مجلس نمایندگان آمریکا این طرح را که اوایل سال جاری میلادی مطرح شده بود، رد کرده است.

رسانه‌های آمریکایی به نقل از سخنگوی یکی از نمایندگان کنگره آمریکا، از مخالفت اعضای این کنگره با طرح پنتاگون خبر داده است. سخنگوی پیتر وسیکلوسکی، رییس کمیته دفاع مجلس نمایندگان آمریکا، گفته است که وزارت دفاع این کشور از کنگره درخواست کرده بود که طرح پرداخت هزینه ‌های سفر و بودوباش هیأت مذاکره‌کننده طالبان را تصویب کند. اما اعضای مجلس نمایندگان ضمن مخالفت با این طرح، آن را حمایت از یک گروه تروریستی عنوان کرده‌اند. او همچنان گفته است که کنگره به دلیل حملات تهاجمی گروه طالبان بر نظامیان آمریکایی و عدم به رسمیت شناختن حقوق زنان و دولت افغانستان، طرح پرداخت هزینه سفر هیات گفتگوکننده طالبان را رد کرده است.

این در حالیست که آمریکا و گروه طالبان تاکنون شش بار به صورت رسمی باهم دیدار و گفتگو کرده ‌اند. بیش‌تر این گفتگوها در دوحه، پایتخت قطر جایی که دفتر سیاسی گروه طالبان قرار دارد، انجام شده است. در این گفت‌وگوها نمایندگانی از حکومت افغانستان حضور نداشته‌اند.

در آخرین مورد زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، گفته است که دو طرف به پیشرفت ‌های پیوسته اما آهسته دست یافته ‌اند. همچنان گروه طالبان دور ششم مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده است. ششمین دور گفتگوی رسمی میان نماینده‌گان آمریکا و گروه طالبان در یازدهم ماه ثور آغاز شد و در نزدهم همین ماه پایان یافت.

برچسب ها ,,

نوشته‌های مرتبط


Top