رییس جمهور روسیه و وزیر امور خارجه آمریکا در باره افغانستان با هم گفتگو کردند. رییس جمهور روسیه راه حل مساله جنگ افغانستان را “نسبتا پیچیده” عنوان کرده و گفته است که موضع‌گیری‌ های طالبان در حال نیرومند شدن است. وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در باره برخی […]

رییس جمهور روسیه و وزیر امور خارجه آمریکا در باره افغانستان با هم گفتگو کردند. رییس جمهور روسیه راه حل مساله جنگ افغانستان را “نسبتا پیچیده” عنوان کرده و گفته است که موضع‌گیری‌ های طالبان در حال نیرومند شدن است.

وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در باره برخی از مسایل جهانی، به شمول مساله افغانستان بحث کردند. در این دیدار رییس جمهور روسیه راه حل مساله جنگ افغانستان را “نسبتا پیچیده” عنوان کرده و گفته است موضع‌گیری‌های طالبان درحال نیرومند شدن است. کرملین، ایجاد توازن قدرت میان واشگتن و مسکو را در افغانستان یک نیاز مهم عنوان کرده است.

اوشاکوف، دستیار رییس جمهور روسیه پس این دیدار گفته است که رییس جمهور پوتین گفته است که مساله جنگ افغانستان دشوار است و موقف طالبان در این کشور در حال قوی ترشدن است. وی گفته است که آقای پوتین گفت که روسیه گام‌های را در راستای همکاری با آمریکا در مورد افغانستان بر می دارد و تلاش می کند که به یک توازان قدرت در این منطقه دست یابد.

در این دیدار مایک پمپیو، وزیر خارجه آمریکا، همکاری روسیه و آمریکا را در راستای مبارزه با تروریزم در افغانستان با اهمیت خوانده است.

به تازگی مسکو میزبان نشست سه جانبه میان نمایندگان آمریکا روسیه و چین در باره صلح افغانستان بود. نمایندگان این سه کشور، از گروه طالبان خواستند که ” در زودترین فرصت ممکن” در گفتگوهای گسترده‌ای با حضور نمایندگان دولت افغانستان شرکت کنند.

افزون بر این، نمایندگان این کشورها روی برقراری آتش ‌بس سراسری در افغانستان تاکید کرده و گفته اند که تمام جناح‌ های درگیر باید به عنوان اقدامات اولیه، روی برنامه‌ های به توافق برسند که خشونت‌ ها را در افغانستان به شکل فوری کاهش دهد.