احتمال خروج مهاجران افغان از ایران

معاون وزارت خارجه ایران گفته است که تهران به دلیل افزایش تحریم‌ های آمریکا ممکن است خواستار خروج مهاجرین افغانستان از این کشور شود.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا تحریم ‌های شدیدی را بر ایران وضع کرده و اخیرا معافیت برخی از کشورها از تحریم نفتی ایران را نیز لغو کرده است. آمریکا گفته که هدفش به صفر رساندن صادرات نفت ایران است.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در گفتگویی با شبکه دوم تلویزیون ایران گفته که اگر فشار اقتصادی بر ایران افزایش یابد، مهاجران افغانستان باید این کشور را ترک کنند. او تعداد مهاجران افغانستان ساکن در ایران را بیش از سه میلیون تن اعلام کرده و گفته که این افراد “دو میلیون فرصت شغلی را اشغال کرده ‌اند و سالانه سه تا پنج میلیارد یورو از ایران خارج می ‌کنند”.

معاون وزیر خارجه ایران همچنان تاکید کرده که حدود چهار صد و هفتاد هزار دانش ‌آموز به ‌گونه “رایگان” در ایران درس می ‌خوانند. به گفته عباس عراقچی هزینه تحصیل هر کدام از آنها سالانه شش صد یورو است.

این در حالیست که در پی بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران و سقوط ارزش واحد پولی این کشور، بازگشت مهاجران افغانستان از این کشور در سال گذشته افزایش شدید داشت. براساس آمار سازمان بین المللی مهاجرت، در سال دوهزار و هژده نزدیک به هشت صد هزار مهاجر افغانستان از ایران به کشور برگشته اند.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top