یوناما: تلفات غیرنظامیان در افغانستان ۲۳ درصد کاهش یافته است

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان “یوناما” از کاهش تلفات غیرنظامیان در کشور خبر داده است. در یک گزارش یوناما آمده است که در سه ماه گذشته سال روان میلادی نسبت به زمان مشابه آن در سال گذشته، تلفات غیرنظامیان بیست و سه درصد کاهش یافته است.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در نخستین گزارش سه‌ ماهه سال دوهزار و نزده از کاهش بیست و سه درصدی تلفات غیرنظامیان در کشور نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داده است. در گزارش تازه یوناما آمده که در سه ماه نخست سال جاری میلادی پنج صد و هشتاد و یک تن در افغانستان جان باختند و یکهزار و یکصد و نود و دو تن دیگر زخم برداشته اند. یوناما گفته از سال دوهزار و سیزده به این سو، این پایین ‌ترین آمار تلفات جنگ افغانستان بوده است.

در سه ماه نخست سال دوهزار و هژده این رقم شامل نزدیک به هشت صد کشته و بیش از یکهزار و پنجصد زخمی بوده است.

در گزارش سازمان ملل آمده که کاهش تلفات در حملات انتحاری، از عوامل اصلی کاهش تلفات در ماه‌ های گذشته بوده است. یوناما همچنان از ادامه آسیب به غیرنظامیان در جریان درگیری‌ های نظامی ابراز نگرانی کرده است.

به اساس گزارش سازمان ملل، درگیری ‌های زمینی عامل سی و پنج درصد تلفات، مواد منفجره، عامل بیست و هشت درصد تلفات و عملیات هوایی عامل سیزده درصد تلفات غیرنظامیان در سه ماه نخست سال روان میلادی بوده است.

کابل، هلمند، ننگرهار، فاریاب و کندز به ترتیب ولایت های است که بیشترین تلفات غیرنظامی را در سه ماه نخست سال دوهزار و نزده داشته است.

یوناما طالبان را مسوول سی و نه درصد از تلفات غیرنظامیان، تروریستان داعش را مسوول دوازده درصدی، نیروهای دولتی را مسوول هفده درصد و نیروهای نظامی بین ‌المللی مسوول سیزده درصد تلفات غیرنظامیان در سه ماه اول امسال بوده اند.

نوشته‌های مرتبط


Top