تاکید زلمی خلیلزاد بر تسریع تلاش های صلح افغانستان

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفته است که هنوز گام های اساسی به هدف گفتگوهای میان افغانی برداشته نشده است. آقای خلیلزاد که از طریق ویدیو کنفرانس با شماری از جوانان در سفارت آمریکا در کابل سخن می گفت، افزوده که زمان جنگ در افغانستان به پایان رسیده است و باید تلاش ها به هدف تامین صلح با حفظ دستاوردهای اخیر افغانستان ادامه یابد.

قرار بود نشستی میان نمایندگان دولت افغانستان و هیات گروه طالبان روز شنبه هفته روان در دوحه پایتخت قطر برگزار شود. حکومت به همین هدف فهرست حدود دوصد و پنجاه نفری را اعلام کرد. اما این نشست به سبب مخالفت های در درون حکومت و تفاوت دیدگاه نمایندگان گروه طالبان در قطر برگزار نشد.

اکنون قرار است زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا برای روند صلح افغانستان یک بار دیگر برای سامان دادن به برگزاری نشست میان افغانستان و طالبان در قطر، به کابل بیایید. آقای خلیلزاد در گفتگو ویدیوی با شماری از جوانان در سفارت آمریکا گفته است که تلاش های اساسی برای برگزار گفتگوی میان افغانی تاکنون صورت نگرفته است.

آقای خلیلزاد افزوده وقت آن فرا رسیده که جنگ باید پایان داده شود، دستاوردها حفظ شود.

زلمی خلیلزاد گفته که او به نمایندگی از آمریکا وظیفه دارد برای پایان بخشیدن به جنگ با مردم افغانستان کمک کند و جهانیان را قناعت دهد که در آینده خطری از افغانستان به جهان متوجه نخواهد شد.

آقای خلیلزاد تأکید می کند که رسیدن به توافق صلح زمانگیر است. او یکبار دیگر گفت تا وقتی که روی همه مسایل توافق نشده باشد هیچ توافقی وجود ندارد.

در همین حال، جان بس، سفیر آمریکا در کابل نیز گفته که واشنگتن نقش تسهیل کننده در روند صلح افغانستان دارد.

سفیر آمریکا در کابل افزوده است: “آیا مردم افغانستان و طالبان می ‌توانند به راه حل مسایلی دست یابند که شما را از هم جدا و متفرق کرده است. تا شما راه همزیستی مشترک را دریابید. پاسخ این سوال نزد حکومت آمریکا نیست. اما ما آماده استیم تا برای حل این سوال با شما همکاری کنیم.”

با این حال، دومین نشست سه ‌جانبه آمریکا، روسیه و چین در مورد صلح افغانستان قرار است روز پنجشنبه در مسکو برگزار شود. سفارت روسیه در کابل در بیانیه ای گفته است که این نشست در سطح نمایندگان ویژه این کشورها برگزار خواهد شد. در بیانیه آمده است که در این نشست، درباره اوضاع افغانستان، مذاکرات هیات آمریکا با طالبان در دوحه و همچنان دورنمای آغاز روند آشتی ملی در افغانستان به بحث گرفته خواهد شد. قرار است زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای روند صلح افغانستان به نمایندگی از آمریکا و ضمیر کابلوف به نمایندگی از روسیه در این نشست شرکت کنند.

نوشته‌های مرتبط


Top