سمر: تلفات غیرنظامیان در سال گذشته خورشیدی افزایش داشته است

کمیسیون حقوق بشر از افرایش تلفات غیرنظامیان در سال سیزده نود و هفت خورشیدی در کشور نگرانی کرده است. رییس کمیسیون حقوق بشر می گوید که تلفات غیر نظامیان در سال سیزده نود و هفت خورشیدی نسبت به یک سال قبل آن نزده درصد افزایش یافته است.

کمیسیون حقوق گزارش سالانه خود درباره تلفات غیرنظامیان در کشور در سال سیزده نود و هفت خورشیدی را با رسانه ‌ها شریک کرد.

در این گزارش آمده است که مجموع تلفات غیرنظامیان در سال سیزده نود و هفت به یازده هزار و دوصد و دوازده تن رسیده است.

در این گزارش آمده است که آمار تلفات مردان نسبت به زنان و کودکان در سال گذشته بیشتر بوده است. در این گزارش همچنان امده است از مجموعه یازده هزار و دو صدو دوازده تن، شصت و هشت درصد آنها مردان، هشت اعشاریه سی و دو درصد زنان و بیست و یک درصد کودکان است که یکصدو هژده تن دیگر سن و جنسیت شان نامشخص است.

رییس کمیسیون حقوق بشر می گوید که تلفات غیرنظامیان در سال سیزده نود و هفت خورشیدی نسبت به سال قبل آن نزده درصد افزایش یافته است.

به گفته وی، بشترین تلفات غیرنظامیان در این سال در ولایت های کندهار، زابل، ارزگان، و هلمند ثبت شده است.

بر اساس این گزارش، عاملان این تلفات گروه طالبان، داعش، نیروهای دولتی، نیروهای بین‌المللی و افراد ناشناس استند.

در این گزارش آمده که عامل پنجاه و سه درصد گروه طالبان، یازده اعشاریه نه درصد نیروهای امنیتی و بین ‌المللی، دوازده اعشاریه پنج درصد گروه ترورسیتی داعش و عامل بیست و دو درصد دیگر نامشخص است.

براساس این گزارش، اعضای خانواده مطبوعات هم در این سال مصوون نبوده است. در این گزارش آمده که در سال نود و هفت خورشیدی بیست و چهار خبرنگار کشته، بیست خبرنگار زخمی و بیست و هفت خبرنگار دیگر نیز مورد لت و کوب و توهین قرار گرفته اند.

این در حالیست که براساس گزارش‌ها در یکماه اول سال جاری نیز نزدیک به یکهزار تن در نتیجه درگیری ‌ها، حملات و انفجارها در کشور کشته شده‌ اند.

نوشته‌های مرتبط


Top