تاکید نخست وزیر پاکستان بر همکاری در روند صلح افغانستان

عمران خان نخست وزیر پاکستان در سفر به ایران گفته است که اسلام آباد و تهران آماده است به هدف تأمین صلح در افغانستان همکاری کنند.

پس از تنش های اخیر میان تهران و اسلام آباد از بهر حمایت پاکستان از گروه های هراس افگن، عمران خان به ایران رفت و با مقام های این کشور دیدار کرد. آقای خان روز دوشنبه در یک نشست مشترک خبری با حسن روحانی رییس جمهور ایران حضور یافت و درباره مقابله با گروه های هراس افگن سخن گفت.

نخست وزیر پاکستان افزود: “اکنون تمام گروه های سیاسی در پاکستان به این نتیجه رسیده اند که نباید اجازه بدهیم گروه های شبه نظامی از خاک پاکستان برای علیه کشورهای دیگر برای اقدامات تروریستی استفاده کنند.”

نخست وزیر پاکستان در بخشی از سخنانش نیروهای ناتو و آمریکایی را به ناکامی در کار مبارزه علیه تروریزم در افغانستان متهم کرد و گفت که با وجود حضور نیروهای ناتو هنوز تروریزم در افغانستان به قوت خود باقی است.

آقای خان افزود: “ما مثل افغانستان نیستیم که باوجود حضور نیروهای ناتو نتوانستند تروریزم را از بین ببرند. ما دستاوردهای فراوانی در مبارزه تروریزم داشته ایم. ما آماده هر گونه همکاری با تهران استیم تا موضوع افغانستان را از طریق گفتگو و راه های سیاسی و دیپلماتیک حل کنیم. زیرا تأمین صلح در افغانستان باعث تقویت و افزایش تجارت و اشتغالزایی خواهد شد.”

عمران خان نخست وزیر پاکستان پیش از این نیز درباره روند صلح افغانستان اظهاراتی داشته است. این اظهارات از سوی دولت افغانستان مداخله جویانه تلقی شده است. اخیرا آقای خان در جمعی از مردمان قبایلی پاکستان گفت که دیگر درخصوص روند صلح به حکومت افغانستان مشوره نمی دهد. زیران به گفته او این مشوره ها مداخله تلقی می شود.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top