ثبت سه واقعه مثبت پولیو در ولایت های هلمند و ارزگان

وزارت صحت عامه از ثبت دو واقعه مثبت پولیو در ولایت هلمند و یک واقعه مثبت پولیو در ولایت ارزگان خبر داده است.

مسوولان وزارت صحت عامه تایید کرده اند که دو واقعه مثبت پولیو در ولایت هلمند و یک واقعه مثبت پولیو در ولایت ارزگان به ثبت رسیده است.

داکتر عبدالاحد حازم، رییس صحت عامه ولایت هلمند می گوید که دو واقعه مثبت پولیو در ولسوالی‌ های واشیر و سنگین که در شمال شهر لشکرگاه واقع اند، به ثبت رسیده است.

درهمین حال، داکتر میرجان راسخ، سخنگوی مرکز ملی عملیاتی مبارزه با پولیو می  گوید کودکانی که در مربوطات ولایت هلمند به پولیو مبتلا شده اند، حدود پنج سال عمر دارند و در مناطقی زندگی می‌کنند که برای یک مدت طولانی، تطبیق کمپاین واکسین پولیو در آنجا، ممنوع بود.

از سویی هم، داکتر سیف الدین، مسوول پروگرام پولیو در ولایت ارزگان می گوید که یک کودک ده ماهه نیز در ولسوالی چوری این ولایت به پولیو دچار شده است و خانواده این کودک هم در ساحه تحت حاکمیت طالبان زندگی می‌کنند.

وی افزوده که سال گذشته، کمپاین هشت ماهه پولیو در ولسوالی چوری، تطبیق نشد و در این اواخر نیز، تعدادی از کودکان از واکسین پولیو بازمانده اند.

حدود بیست روز قبل، دور جدید کمپاین پولیو آغاز شد؛ اما به گفته مقام‌های وزارت صحت، طالبان به کارمندان این وزارت، اجازه کمپاین خانه به خانه را در مناطق تحت تسلط شان نداد و آنان مجبور اند که در مساجد، کودکان را واکسین کنند.

مسوولان وزارت صحت، دلیل بازماندن تعدادی از کودکان را از واکسین پولیو، منع کمپاین خانه به خانه می‌خوانند.

همچنان سید کمال شاه، سخنگوی پروگرام پولیوی یونیسف، ثبت واقعات جدید پولیو را نگران کننده خوانده می گوید که یگانه راه حل این است که برای هر کودک، چند قطره واکسین رسانیده شود. با ثبت سه واقعه جدید پولیو، تعداد وقایع مثبت پولیو در سال روان میلادی در افغانستان به شش مورد رسید. پیش از این نیز، یک واقعه مثبت پولیو در ولایت ارزگان و دو واقعه مثبت پولیو در ولایت کندهار به ثبت رسیده بود.

نوشته‌های مرتبط


Top