شورای امنیت سازمان ملل حملات بهاری طالبان را محکوم کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد با نشر اعلامیه ‌ای آغاز عملیات بهاری طالبان را محکوم کرده است. شورای امنیت سازمان ملل از تمامی طرف های درگیر جنگ در افغانستان خواسته است که با استفاده از فرصت پیش آمده برای صلح، زمینه را برای گفتگوهای همه شمول بین الافغانیو یافتن راه حل صلح آمیز فراهم کنند.

پیش از این سازمان ملل متحد به هدف تسهیل روند جاری مذاکرات صلح افغانستان، نام یازده تن از رهبران ارشد طالبان را از فهرست تحریم‌ های این سازمان حذف کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد از تمامی طرف ‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته است تا با استفاده از فرصت پیش آمده برای صلح، زمینه را برای گفتگوهای “همه شمول بین الافغانی” و یافتن راه حل صلح آمیز فراهم کنند.

درهمین حال، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان از موضع گیری شورای امنیت سازمان ملل‌متحد در مورد عملیات بهاری طالبان استقبال کرده است. خلیلزاد با اشاره به این اقدام شورای امنیت دیشب در تویتر خود نوشته است که از صحبت همآهنگ جامعه جهانی در این مورد استقبال می کند.

از سویی هم، فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان در دیدار با برخی رهبران طالبان در قطر از این گروه خواسته تا درگیری ‌های شان را در افغانستان کاهش دهند. به گفته منابع در این دیدار آقای میلر تاکید کرده است که ادامه مذاکرات صلح مستلزم کاهش جنگ در افغانستان است و طالبان باید متوجه این مساله باشند. این منابع گفته اند که جنرال میلر در این دیدار بر حمایت از دولت و نیروهای امنیتی افغانستان در میدان ‌های جنگ نیز تاکید کرده و گفته که نیروهای ناتو در این مورد مصمم است. همچنین این منابع گفته اند که طالبان نیز گفته اند که روی کاهش جنگ در افغانستان غور می ‌کنند.

این در حالیست که طالبان مسلح جمعه گذشته آغاز عملیات بهاری شان را زیر نام “الفتح” اعلام کردند. این اعلام جنگ طالبان در آستانه تشدید مذاکرات صلح، با واکنش‌های تند داخلی وخارجی مواجه شده و بسیاری از منتقدان طالبان را به ادامه خونریزی در کشور متهم کرده اند.

نوشته‌های مرتبط


Top