زلمی خلیلزاد خواهان گفتگو در خصوص آتش بس با طالبان شد

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان خواهان آتش بس در افغانستان شده است. آقای خلیلزاد در تویتر خود گفته است که برقراری آتش بس می تواند سریع ترین راه حل برای جلوگیری از تلفات نظامیان و کاهش خشونت ها در افغانستان باشد.

نمایند‌گان آمریکا و گروه طالبان تاکنون پنج ‌بار به صورت رسمی دیدار و گفتگو کرده‌ اند. هر‌دو طرف پیش از این اعلام کرده بودند که تنها روی پیش ‌نویس توافق ‌نامه خروج سربازان خارجی از افغانستان و عدم استفاده از خاک کشور برای اهداف تروریستی به توافق رسیده‌ اند. اما روی اجندای دیگر چون برقراری آتش ‌بس سراسری و آغاز گفتگوهای میان دولت افغانستان و این گروه توافقی حاصل نشده است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان می ‌گوید که سریع ‌ترین راه حل برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و کاهش خشونت در افغانستان، برقراری آتش ‌بس است. آقای خلیلزاد از رهبران ارشد گروه طالبان خواسته است تا به نمایند‌گان خود اجازه دهند که در میز مذاکرات صلح روی برقراری آتش ‌بس در افغانستان بحث و گفتگو کنند.

آقای خلیلزاد در تویتر خود نوشته است که او روی برقراری آتش‌ بس پافشاری دارد. خلیلزاد تأکید کرده است که شهروندان افغانستان خواستار آتش‌ بس جامع و پیشبرد مذاکرات برای رسیدن به صلح پایدار استند.

این در حالیست که گروه طالبان عملیات بهاری خود را اعلام کرده است. فرمانده کل مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان در واکنش به اعلام این عملیات، آن را مانع در برابر روند صلح خوانده است. طالبان در مقابل گفته است که جنگ بر این گروه تحمیل شده است. اما آقای خلیلزاد با رد این ادعا گفته است که آمریکا جنگ را بر افغانستان تحمیل نکرده است. به باور آقای خلیلزاد، در حال حاضر شهروندان افغانستان به جای تدوام جنگ، دنبال راه جدید استند.

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان همچنان گفته است که تداوم جنگ، راه حل نیست. او عدم همکاری گروه طالبان برای پایان دادن به جنگ و خشونت را یکی از دلایل تداوم خشونت عنوان کرده است.

نوشته‌های مرتبط


Top